Aira Akıllı Gözlük Aracılığıyla Görme Engellilerin Gözü Oluyor [SXSW 2019]

Sözü Edilen Gözlüğü Takmış Bir Görme Engelli Görüntüsü.

Aira görme engelli bireyler için tasarladığı sistemde; yüksek teknolojili akıllı gözlükleri ve gözlükler aracılığıyla rehberlik edecek eğitimli profesyonelleri bir araya getiriyor.

Teknoloji engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için pek çok yenilikle çıkageliyor. Görme engelliler için tasarlanan yapay zekalı navigasyon asistanı Thea‘yı bu hafta başında tanıtmıştık. Şimdi ise Aira var karşımızda. Aira görme engelli veya az gören insanların ihtiyaç halinde, kendini onların günlük deneyimlerini iyileştirmeye adayan eğitimli bir profesyonele bağlanmalarını sağlıyor. Engelli ya da az gören birey, sadece bir düğmeye dokunarak gerçek insanlardan tamamen eller serbest yardım alabiliyor. Be My Eyes uygulamasına benzer şekilde gerçek bir insan, engelli bireyin gözleri oluyor.

Aira rehberleri, gözlük kamerasından gelen görüntüyü sesli olarak anlatıyor

Artırılmış gerçeklik teknolojisi söz konusu olduğunda, görseller çoğu zaman işin görsel yanı akla geliyor. Aira’nın yaratıcıları ise ses tabanlı artırılmış gerçekliği kullanarak olaya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Dolayısıyla Aira’ya bağlanmak için kullanılan ve görme engelli kullanıcılara özel tasarlanan akıllı gözlükler, entegre ekranlara sahip olmasalar da sistemin önemli bir parçası.

Gözlüğü Test Etmeye Çalışan Bir Görme Engelli Görüntüsü.

Girişim bir hizmet olarak, görme engelli bireylere yardım edecek yüksek teknolojili donanımı ve son derece dikkatli asistanları bir araya getiriyor. Görme engelli bir birey, Aira temsilcisine bağlandığında gözlük kamerası şirket temsilcisine canlı görüntü akışı sağlıyor ve böylece temsilci onun gözü oluyor. Görme engelli bireye sesli olarak görüntüdeki sahneyi anlatıyor ve yaşadığı sorunu çözmeye yardımcı oluyor. Böylece karmaşık görevlerin görme engelli birey için engel olmaktan çıkması, toplumsal yaşama ve iş hayatına daha çok katılması hedefleniyor.

Gözünde Gözlük Olan ve Rehpğer Köpeğiyle Gezen Bir Görme Engelli Görüntüsü.

Tamamen bu hizmete özel tasarlanmış akıllı gözlük: Horizon Smart Glasses

Aira ilk kurulduğunda, donanım için başka şirketlerle çalışmış. Ancak geçtiğimiz yıl tamamen görme engellilere özel tasarladığı Horizon Smart Glasses adlı kendi akıllı gözlüklerini kullanmaya başlamış. Gözlükler, 120 derecelik geniş açılı bir kamerayla donatılmış. Böylece hattın diğer ucundaki rehber, kullanıcının çevresini daha iyi görebiliyor ve sürekli başlarını farklı yönlere çevirmelerini istemek zorunda kalmıyorlar.

Görme Engelliler İçin Tasarlanmış Gözlüğün Görüntüsü.

İşlemci, batarya ve ağ bağlantısı anlamında cihaza güç sağlayan Aira Horizon Controller adlı teknoloji, aslında yalnızca ihtiyaca göre değişime uğratılmış bir Samsung akıllı telefondan oluşuyor. Bu kontrol ünitesi tamamen fiziksel düğmeler kontrol ediliyor. Ayrıca kullanıcı dilerse akıllı telefonuna Aira mobil uygulamasını indirip, bu uygulama üzerinden de sistemi yönetebiliyor.

Be My Eyes uygulamasında hattın diğer ucundaki rehberler gönüllülerden oluşuyordu. Aira’nın misyonuna baktığınızda da küresel ve ücretsiz bir kamu hizmeti olmasını diliyorsunuz adeta. Ancak ne yazık ki Aira ücret karşılığı alınabilen özel bir hizmet. Aira bu yıl SXSW Interactive Innovation Awards‘da Social & Culture Impact kategorisi finalistleri arasında yer alıyor.

Görsel: YouTubeAira