Jaws İçin Hızlı Başlangıç

JAWS ® WİNDOWS ®

Hızlı başlangıç ​​Kılavuzu

Freedom Scientific, Inc.

TARAFINDAN YAYINLANDI
Freedom Scientific

www.FreedomScientific.com

Bu belgedeki bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir. Bu yayının hiçbir bölümü, Freedom Scientific’in yazılı izni olmaksızın, herhangi bir amaçla, elektronik veya mekanik herhangi bir şekilde çoğaltılamaz veya iletilemez.

201 8 Freedom Scientific, Inc © Telif. Her hakkı saklıdır.

JAWS Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde Freedom Scientific, Inc.’in tescilli ticari markasıdır . Microsoft, WİNDOWS 10, WİNDOWS 8.1, WİNDOWS 7 ve WİNDOWS Server , Microsoft Corporation’ın ABD ve / veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markalarıdır.

Sentinel® SafeNet, Inc.’in tescilli ticari markasıdır.

 

İçindekiler

WİNDOWS için JAWS’a Hoş Geldiniz

Sistem gereksinimleri

JAWS’yi Yükleme

JAWS’ı etkinleştirme

Dongle Yetkilendirmesi

JAWS Ağ Kurulumu

JAWS Başlangıç ​​Sihirbazını Çalıştırma

Vocalizer Expressive Seslerini Kurmak

FSReader ve Eğitim Materyalleri

JAWS’yi Kururken Eğitim Malzemelerini Yükleme

Eğitim Materyallerini Daha Sonra Kurmak

FSReader’ı Başlatma ve Kullanma

JAWS güncelleme

Yardım almak

JAWS Eğitim Materyalleri

JAWS Yardım Sistemi

Her Nerede Olursanız olun Yardım Almak için Tuş Vuruşları

Teknik Destek

Yeni Kullanıcılar Buradan Başlayın

Ekranı ve Belgeleri Okuma

Başka  Okuma Komutları

İletişim Kutuları ile Çalışmak

İnternete Başlarken

Web Sayfaları ile Okuma ve Dolaşma

Hızlı ve Kolay Gezinme

Bilgi Listelerini Görüntüleme

Formlarda Dolaşım

Tuş vuruşları

Web Tarayıcısında Tuş Vuruşları

Genel

Sekmeli Tarama Hızlı Tuşları

Navigasyon Hızlı Tuşları

Formlar

Tablolar

Yer işaretçisi

Çerçeveler

Elementler

Masaüstü ve Dizüstü Tuşları

Metin Okuma

Bilgi

İmleç ve Fare

İletişim Kutuları

Yardım

Çeşitli

Çerçeveler

JAWS Tandem

Araştırma

OCR

Fare Yineleme

Dokunmatik İmleç

WİNDOWS tuş vuruşları

Genel

WİNDOWS ve Menüler

İletişim Kutuları

Metin Okuma

Metni Düzenlemek

WİNDOWS Gezgini

Dokunmalara Hareketleri

Dokunmatik Gezinme, Metin Okuma ve Konuşma Ayarları için Hareketler

Genel WİNDOWS ve JAWS Komutları için Hareketler

440 541 -001 Rev H

 

WİNDOWS için JAWS’a Hoş Geldiniz

Freedom Scientific, kör ve görme engelli bilgisayar kullanıcıları için bir dizi ekran okuma ve ekran büyütme yazılımı, not tutucu, braille ekran ve diğer cihazlar geliştirmiştir. Ürünlerimizle kullanıcılar web’e göz atmak, e- posta mesajlarını okumak veya yazmak , elektronik tablolarla çalışmak veya bir veritabanındaki bilgilere erişmek için tüm bilgi, eğitim ve işle ilgili uygulama dünyasına erişebilir. Yazılımımız dünyadaki kör ve görme engelli insanlar için tercih edilen bir üründür.

Freedom Scientific, kör insanlar tarafından kör insanlar tarafından geliştirilen yazılımla örnek teşkil etmektedir. Geliştiricilerimizin çoğu, teknik destek personeli ve satış temsilcileri ürünlerimizin kullanıcılarıdır. Yardımcı teknolojinin ön safında kalmaya ve kör ve düşük görüşlü topluluğa ek olarak kendi ilerlememizi sağlamaya kendini adamış bulunuyoruz.

JAWS, güçlü yardımcı program yöneticileri aracılığıyla genişletilmiş ürün özelleştirmesini içeren WİNDOWS için kapsamlı bir ekran okuma özelliği sunar.

Sistem gereksinimleri

JAWS için sistem gereksinimleri aşağıda listelenmiştir.

ŞartnameMinimum Gereksinim
İşletim sistemiWİNDOWS® 10, WİNDOWS 8.1, WİNDOWS 7 Service Pack 1 , WİNDOWS Server® 201 6 ,WİNDOWS Server 2012 ve WİNDOWS Server 2008
İşlemci hızıMinimum 1,5 GHz işlemci
Bellek (RAM)4 GB önerilir (64 bit) veya 2 GB önerilir (32 bit
Gerekli sabit disk alanıYükleme sırasında 1,6 GB gerekir
Seslendiricinin ifade edilmesi için ses başına 20 MB – 690 MB gerekir. Anlatım sesleri (dosya boyutları yüklü olan sese bağlı olarak değişir)
Video16 bit renkli en az 800 x 600 ekran çözünürlüğü olan bir ekran bağdaştırıcısı (32 bit renkle 1024 x 768 ekran çözünürlüğü önerilir)
SesWİNDOWS uyumlu ses kartı (konuşma için)

WİNDOWS XP ve WİNDOWS Vista kurulumları için gerekli olan eski JAWS sürümleri , Freedom Scientific website’den hala edinilebilir .

JAWS’yi Yükleme

Not:               JAWS’yi yüklemek için yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesapta oturum açmanız gerekir.

 1. Program DVD’nizi yerleştirin .Freedom Scientific Ürün Ayarları iletişim kutusu açıldığında JAWS Screen Okuyucu düğmesine seçmek için basın. Kurulum düğmesini seçmek için tekrar ENTER’e basın .
 2. JAWS kurulum programı başlar.Yükleme işleminin ekranınızda göründüğü şekliyle konuştuğunu duyacaksınız. JAWS kurulumunu tamamlamak için bu talimatları izleyin.
 3. Yükleme tamamlandıktan sonra, JAWS’yi kullanmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.
 4. Bu yeni bir JAWS kurulumu ise, bir sonraki adım aktivasyon sürecini tamamlamaktır.Aksi takdirde, JAWS Başlangıç ​​Sihirbazı açılır. Temel eğitim materyallerini kurmak ve temel JAWS parametrelerini yapılandırmak için kullanın.

JAWS’ı etkinleştirme

İnternet License Manager, bir İnternet bağlantısı kullanarak JAWS’ı etkinleştirmenizi sağlar. JAWS’yi başlattığınızda aktivasyon süreci otomatik olarak başlar.

Not:               İnternet bağlantınız yoksa, JAWS’ı telefon, faks veya İnternet erişimi olan bir bilgisayardan www.fsactivate.com adresini ziyaret ederek etkinleştirebilirsiniz . Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi için aktivasyon işlemi başladığında Etkinleştirme Yardımı’nı seçin .Ya da Braille Teknik Şirketiyle iletişime geçin.

İnternet’i kullanarak JAWS’yi etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Etkinleştirme iletişim kutusunda, Etkinleştirmeyi Başlatı seçin.
 2. Ekrandaki mesajlaşmayı okuyun ve daha sonra İnternet’i (TAVSİYE) seçmek için OKtuşlarını kullanın ve ardından GİRİŞ düğmesine basın .
 3. Senin 20 basamaklı Yetki numarası otomatik görüntülenmezse, Yetki Numarası düzenleme kutuya yazın.JAWS DVD kılıfınızın üzerindeki yetki numaranızı baskıda ve braille’de bulabilirsiniz .
 4. Devametmek için ENTER tuşuna basın . Henüz yapmadıysanız İnternet’e bağlanmanız istenecektir. Etkinleştirmeye devam etmeden önce bir İnternet bağlantısı kurmalısınız.
 5. JAWS’ı kaydetmediyseniz, şimdi bunu yapmanız istenir.JAWS kaydı, teknik destek almanızı sağlar. Şimdi Kayıt Ol’u seçin ve verilen talimatları izleyerek çevrimiçi kayıt formunu doldurun. Daha sonra kayıt yapmayı seçebilirsiniz, ancak bir dahaki sefere JAWS’ı etkinleştirdiğinizde kayıt olmalısınız.
 6. Kaydınızı gönderdikten sonra, İnternet License Manager, JAWS’yi etkinleştirmeye çalışır.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Etkinleştirme başarılı olduğunda, Son’u seçin .

Not:               İnternet License Manager JAWS’yi etkinleştiremezse, güvenlik duvarınızı yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Daha fazla bilgi için Aktivasyon Yardımına bakın.

Dongle Yetkilendirmesi

Donanım kilidi, bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına bağlayabileceğiniz bir donanım aygıtıdır. Dongle bağlı kaldığı sürece JAWS o bilgisayarda çalışmaya yetkilidir. Bu, birçok farklı bilgisayarda JAWS’yi sıklıkla kullanmanız ve programı her birinde etkinleştirmek istemiyorsanız kullanışlıdır.

JAWS başladığında, önce bir dongle’ın bilgisayara bağlı olup olmadığını belirler. Birisi bağlıysa, JAWS, JAWS’yi yetkilendirmek için dongle ile ilişkili lisansın özelliklerini ve bilgilerini kullanır. Dongle bağlı değilse, JAWS bilgisayarda depolanan lisans bilgilerini arar. Bilgisayarınıza bağlı olan dongle ile ilişkili lisansla ilgili bilgileri görüntülemek için Dongle Viewer yardımcı programını kullanabilirsiniz. Bu yardımcı programı başlatmak için JAWS ana penceresinde bulunan Utilities menüsüne gidin, “Utilities Utilities klasörünü” seçin ve Dongle Viewer’ı seçin .

Dongle’ler ayrı olarak veya ek bir JAWS özelliği olarak satılmaktadır. Ben, bir tane satın almak istiyorum f Freedom Scientific Satış ontact c.

JAWS Ağ Kurulumu

Eğer çok kullanıcılı ağ lisansı varsa, bizim sistem yöneticisi www.fsactivate.com/network ve ağ yetkilendirme araçları ve lisans sunucusunu indirmek  gerekir.  sayfa da lisans sunucusu kurmak ve ağ lisansı etkinleştirmek için basit talimatlar bulunur.

JAWS Başlangıç ​​Sihirbazını Çalıştırma

JAWS Başlangıç ​​Sihirbazı, konuşma ve braille tercihleri, ayrıntı ayarları, JAWS başlangıç ​​seçenekleri gibi temel JAWS parametrelerini yapılandırmanızı ve temel eğitim materyallerini kurmanızı sağlayan yararlı bir araçtır . Yeni bir JAWS kurulumu sırasında, Ürün aktivasyonunu tamamladıktan sonra Başlangıç ​​Sihirbazı görünür. Ancak, her zaman ALT + H tuşlarına basarak ve Başlangıç ​​Sihirbazı’nı seçerek JAWS Yardım menüsünden erişilebilir .

Vocalizer Expressive  Sesler

Sesleri web sitemizden indirip kurabilirsiniz.

Ayrıca ses örnekleri önizleme ile dinleyip  indirmek için JAWS Yardım menüsünü açarak FreedomScientific Sesleri  sayfasına gidebilirsiniz

 

FSReader ve Eğitim Materyalleri

JAWS programlı DVD , DAISY (Dijital Erişilebilir Bilgi Sistemi) olarak bilinen dijital belge formatında temel eğitim materyallerini içerir. JAWS ile otomatik olarak yüklenen FSReader (Freedom Scientific’in DAISY kitap okuyucusu) kullanarak eğitim modüllerini dinleyebilir ve okuyabilirsiniz . Varsayılan olarak, en az bir DAISY kitabı (FS Reader Başlarken ) de yüklenir.

JAWS’yi Kururken Eğitim Malzemelerini Yükleme

Başlangıçta JAWS’yi ürün DVD’sinden yükledikten sonra , JAWS Başlangıç ​​Sihirbazı, en az iki DAISY kitabından (JAWS Temel Eğitim ve Yenilikler) oluşan eğitim materyalleri yüklemenizi ister ve sizden sizi uyarır . Bu kitapları yüklemek için Eğitim Materyallerini Kur onay kutusunu seçin, İleri’yi seçin ve kalan ekran yönergelerini izleyin.

Eğitim Materyallerini Daha Sonra Kurmak

İlk ürün kurulumu sırasında eğitim malzemelerini yüklememeye karar verirseniz , daha sonra eğitim dosyalarını seçmek, indirmek ve yüklemek için her zaman FSReader’ı kullanabilirsiniz . Eğitim materyallerini kurmak için aşağıdakileri yapın:

 1. JAWS uygulama penceresini açmak için INSERT + Jdüğmesine basın .
 2. Basın ALT +Yardım menüsünü seçmek için H ve n pres Eğitim seçmek için
 3. FSReader, mevcut tüm DAISY eğitim kitaplarına bağlantılar içeren JAWS Eğitim Tablosunu açar ve görüntüler.Eğer basın indirmek ve yüklemek ve istediğiniz kitabın gitmek için OK tuşlarını kullanın Basın. FSReader kitabı otomatik olarak indirip kuracak ve sonra açacaktır.
 4. İndirmek istediğiniz her kitap için bu işlemi tekrarlayın .

FSReader’ı Başlatma ve Kullanma

Aşağıda, FSReader’ın nasıl başlatılacağı ve DAISY kitabının nasıl açılacağı açıklanmaktadır.

 1. Aşağıdakilerden birini yapın:
 • JAWS uygulama penceresindenALT + H , T veya tuşlarına basın veya
 • Masaüstünüzdebulunan FSReader kısayolunu seçin ve CTRL + J tuşlarına basın . İçindekiler JAWS Eğitim Materyalleri Tablo açılır. Her DAISY kitabı bir bağlantı ile temsil edilir.
 1. DAISY bir kitap seçin veBasın. Seçilen kitap FSReader’da görünür.
 2. Kitabı okumaya başlamak için CTRL + Ptuşlarına basın . Kitabı okumayı duraklatmak için CTRL + P tuşlarına tekrar basın . Beş saniye ileri sarmak için CTRL + PERIOD tuşlarına basın . Kitabı beş saniye GERİ sarmak için CTRL + VİRGÜL tuşlarına basın .

Not:               FSReader çalışırken, CTRL + P oynatma ve duraklatma arasında geçiş yapar. FSReader etkinken yazdırmak isterseniz, bir uygulamanın Yazdır komutunu kullanmanız gerekir.

 1. Kitabı okumayı bitirdiğinizde, tuşuna basın.CTRL + J başka bir JAWS eğitim kitabı açmak için ALT + F , O açmak başka bir sağlayıcı basın veya ALT + F, X’ten bir DAİSY kitabı kapatıp çıkış FSReader için.

JAWS güncelleme

Freedom Scientific, sürekli olarak WİNDOWS için JAWS’ı geliştirmeye ve genişletmeye çalışıyor. Periyodik olarak, JAWS güncellemeleri yayınlanacak.Yazılımınızı güncel tutmanız ve mümkün olan en yüksek performansı elde etmeniz önerilir .

Yazılımınızı güncellemek hızlı ve kolaydır. JAWS güncellemelerini aramak için aşağıdakileri yapın:

 1. İnternete bağlantı kurmak.
 2. JAWS’ı başlat.
 3. Yardım menüsünden, Güncellemeleri Kontrol et’i seçin.
 4. JAWS, İnternet’i güncellemeler için arar ve indirmek için mevcut olanların bir listesini görüntüler.Listede ilerlemek için OK tuşlarını kullanın ve indirmek ve kurmak istediğiniz güncellemelerin yanındaki onay kutusunu seçmek için Ara Çubuğu’na basın . Seçili güncellemeyle ilgili daha fazla bilgi görüntülemek için Ayrıntılar düğmesini seçin .

Not:               Bilgisayarınızda etkin güvenlik duvarı yazılımı varsa (WİNDOWS Güvenlik Duvarı gibi), FSAutoUpdate Application veya FSAutoUpdate.exe’nin İnternet’e erişmeye çalıştığını belirten bir uyarı alabilirsiniz. Güncelleştirmeleri almak için bu işlemin güvenlik duvarından İnternet’e erişmesine izin vermelisiniz.

 1. Güncellemeleri seçmeyi bitirdiğinizde, Yükle düğmesini seçin .Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Güncellemeler başarılı bir şekilde yüklenmezse, JAWS kurulumunuzu onarın (daha fazla bilgi için çevrimiçi yardıma başvurun) ve sonra prosedürü tekrar deneyin.

Yardım almak

Freedom Scientific, JAWS kullanırken yardıma erişmek için birçok yol sunar. Pek çok formatta, her zaman en rahat şekilde yardım alabilirsiniz.

JAWS Eğitim Materyalleri

JAWS için Temel Eğitim ve JAWS eğitim materyallerindeki Yenilikler, program DVD’nizdeki DAISY formatındadır . Ayrıca , JAWS ile birlikte verilen FSReader DAISY okuyucusunu kullanarak eğitim materyallerini indirebilirsiniz . FSReader’ı kullanarak eğitim modüllerini dinleyebilir ve okuyabilirsiniz . FSReader’ı başlatmak için Yardım menüsünü açın ve Eğitim seçeneğini belirleyin . FSReader kullanımı hakkında daha fazla bilgi için “FSReaderGettingStarted” DAISY kitabını seçin ve ENTER tuşuna basın .

Eğitim materyalleri aşağıdaki klasöre yüklenir : C: \Program Dosyaları \ Freedom Scientific \ Training \ JAWS \ enu. JAWS Temel Eğitim modülleri, JAWS ile WİNDOWS’a hakim olmak için yolunuza mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar. Bu set, JAWS’ı WİNDOWS ortamında çalışmaya başlamanız için mantıklı bir şekilde başlatmanızı sağlar. Modüller, çeşitli WİNDOWS ve JAWS işlemlerini gerçekleştirirken duyduğunuz şeylerin gerçek örneklerini içerir. Bu eğitimden tüm kullanıcılar yararlanmaları için teşvik edilir. JAWS çalışırken, tüm modülleri dinlemeli ve işlemleri onlarla birlikte gerçekleştirmelisiniz.

JAWS Yardım Sistemi

JAWS Yardım sistemini kullanmak hızlı ve kolaydır. JAWS Yardımı’nı başlatmak için INSERT + J tuşlarına basın. JAWS penceresi basın ALT + Yardım açmak için H geçmek için menüyü seçin ve JAWS Yardım Konularını seçin .

JAWS H elp’i ilk açtığınızda , Bölünmüş bir pencerenin sol tarafında İçindekiler ekranı görünür . İçindekiler bir dizi kitap ve sayfayı listeler. Kitaplar, sayfalariçeren kategorilerdir . Sayfalar bilgi içeren konulardır. YUKARI  ve AŞAĞI OK tuşları İçindekiler dolaşın. kullanım SAĞ OK kitap açmak ve Bir kitabı kapatmak için SOL OK . ENTER tuşuna basın Seçilen bir sayfada , bu konunun t içeriğini görüntülemek ve daha sonra konu penceresine gitmek için F6’ya basın . F6’yabasın tekrar İçindekiler Tablosuna dönmek, Yardım sisteminin herhangi bir bölümünden İçindekiler Tablosuna dönmek için ALT + C tuşlarına basın .

CTRL + SEKME’yi   Yardım sisteminde indeks ve Arama sekmelerine erişmek için kullanınız.

Hemen hemen tüm WİNDOWS uygulamalarında, F1 tuşuna basabilirsiniz. Bu uygulama için Yardım’ı açmak işlevini görür. Bu kısayol , JAWS penceresinde ve Klavye Yöneticisi olarak JAWS Yöneticileri (INSERT + F2), içinde de geçerlidir.

Her Nerede Olursanız olun Yardım Almak için Tuş Vuruşları

JAWS Bağlam Duyarlı Yardım, çeşitli iletişim kutusu seçenekleri, düğmeler ve diğer denetimleri kullanma hakkında bilgi sağlar. Bu özelliği etkinleştirmek için yardım almak istediğiniz kontrole geçin ve INSERT + F1 tuşlarına basın . Bu, kullandığınız program için özel yardım almanın hızlı bir yoludur.

Kısayol Tuş Yardımı, kullanışlı olabilecek mevcut JAWS  göz atmalarına hızlı erişim sağlayan bir özelliktir . JAWS kullandığınız uygulamaların farkında olduğundan, o anda ne yaptığınıza bağlı olarak size doğru yardımı verir .  Yardımı  etkinleştirmek için INSERT + H kısayoluna basın.

Birçok popüler uygulamanın ek bir yardım özelliği vardır. INSERT + F1 tuşlarına iki kez hızlı bir şekilde basmak  çalışan uygulama için bir JAWS Yardımı konusunu açar. Yardım konusu genellikle uygulamaya, JAWS komutlarına, başlangıç ​​ipuçlarına ve yardımcı ipuçlarına giriş içerir.

Komutları öğrendikçe, JAWS Klavye Yardımı yararlı bir araçtır. Herhangi bir uygulamada çalışırken TUŞ kombinasyonları hakkında bilgi verir. JAWS Klavye Yardımı’nı etkinleştirmek için INSERT + 1 tuşlarına basın . JAWS daha sonra, “Klavye yardımı açık” der. Bu komutun açıklamasını dinlemek için herhangi bir tuş kombinasyonuna basın. Kombinasyondaki ilk tuş veya tuşları basılı tutarak ve son tuşa iki kez hızlıca basarak komutun daha kapsamlı bir açıklamasını elde edin. Komut sadece bir TUŞU içeriyorsa, bu tuşa iki kez hızlıca basın. Örneğin, Tümünü Söyle komutunda yardım almak için INSERT + AŞAĞI OK tuşuna iki kere hızlıca basarsınız.  Klavye Yardımı etkinken, bastığınız tuş vuruşları aslında herhangi bir eylem gerçekleştirmez. Klavye Yardımı’nı kapatmak için tekrar INSERT + 1 tuşlarına basın.

JAWS Komut Aramasını kullanarak belirli komutları da arayabilirsiniz. INSERT + ARALIK tuşuna basın , ardından Komutları Ara penceresini açmak için J , gerçekleştirmek istediğiniz komutun türüyle ilgili metin yazmaya başlayın ve JAWS tuş vuruşlarıyla girdiğinizle eşleşen komutları görüntüler.

Yardım almak için son tuş vuruşu , yaygın olarak kullanılan bazı WİNDOWS uygulama tuş vuruşlarına yardımcı olan INSERT + W’dir .

Teknik Destek

Teknik Destek kadromuz, JAWS ve diğer Freedom Scientific ürünlerin kurulumuna yardımcı olmaktadır. Devam Eden Teknik Destek, JAWS’yi satın alan ve kayıt eden kullanıcılar için mevcuttur. Technical Support’u aramadan lütfen bilgi@brailleteknik.com adresinden e-posta ile teknik destek, ya da 0216 418 04 24 numarayı arayın. Teknik Desteği’ ararken, lütfen JAWS seri numaranızı hazır bulundurun. JAWS seri numaranızı okumak için, JAWS penceresine geçin ve durum çubuğunu okumak için INSERT + PAGE DOWN tuşuna basın .

Yeni Kullanıcılar Buradan Başlayın

JAWS’da yeniyseniz, aşağıdaki bölümler, başlamanıza yardımcı olacak kullanışlı okuma ve gezinme tuş vuruşlarının bir özetini içerir.  JAWS Yardım dosyasını açın.  JAWS Eğitim Materyalleri , 9. sayfayı açın  ve Yardım kullanma hakkında daha fazla bilgi için  JAWS Yardım Sistemine bakın.

 Ekranları ve Belgeleri Okuma

Çoğu klavyenin en sağ tarafında bulunan sayısal tuş takımını ( NUM PAD ) kullanarak JAWS’deki birçok konuşma işlevine erişebilirsiniz .  INSERT tuşu ile numaratördeki basılan diğer tuşların tamamında Jaws size belli okumalar sunacaktır.

Ekrandaki kesintisiz okutmak için, INSERT + DOWN OK tuş kombinasyonuna basın . Bu Sürekli oku  komutudur. Bu komutu kullanırken , metni GERİ sarmak veya ileri sarmak için SOL veya SAĞ OK tuşlarına basabilirsiniz . Konuşma hızını artırmak veya azaltmak için PAGE UP veya PAGE DOWN tuşlarına da basabilirsiniz . Konuşmayı durdurmak için CTRL tuşuna basın .

Aşağıdakiler bu tuş takımını kullanan ek tuş bileşimleridir:

 • NUM PAD 5  – karakter söyle
 • INSERT + NUM PAD 5  – Kelime söyle
 • INSERT + NUM PAD 5iki kere –   Kelimeyi hecele
 • INSERT + SOL OK  – Önceki Sözünü Söyle
 • INSERT + SAĞ OK  – Sonraki kelimeyi söyle
 • INSERT + YUKARI OK  – Hattı söyle
 • INSERT + HOME(7) tuşuna   – İmleç’e kadar oku
 • INSERT + PAGE UP(9 TUŞU)   – İmleç’ten sonrakini oku
 • INSERT + SAYFA AŞAĞI(3 TUŞU)   – Pencerenin alt satırını oku
 • INSERT + END(1 TUŞU)   – Pencerenin ilk satırını oku

Diğer Okuma Komutları

Daha önce listelenenlere ek olarak daha fazla okuma komutu vardır. Sonraki ve önceki karaktere gitmek ve okumak için SOL ve SAĞ OK tuşlarını kullanabilirsiniz. YUKARI ve AŞAĞI OK tuşları, önceki veya sonraki satırlara gitmenizi ve okumanızı sağlar. ALT’ı basılı tutup YUKARI OK tuşuna basarsanız  bir önceki cümleyi AŞAĞI OK tuşuna basarsanız da bir sonraki cümleyi okur . Aynı işi ALT yerine CTRL tuşuna basarak YUKARI OK, AŞAĞI OK tuşlarıyla önceki ve sonraki paragrafları okuyacaktır.

İletişim Kutuları ile Çalışmak

İletişim kutuları bilgileri görüntüler ve WİNDOWS programlarıyla etkileşime girmenizi sağlar. İletişim kutusundaki çeşitli seçenekler arasında ilerlemek için SEKME tuşuna basın veya SHIFT + SEKME ile bir önceki sekmeye geçin. İletişim kutusu sekmelere ayrılmış ise, sekmeler arasında hareket etmek için CTRL + SEKME’yi kullanabilirsiniz.  o anda seçili seçeneğin bir açıklamasını duymak için INSERT + SEKME tuşlarına basın

İnternete Başlarken

İnternet Explorer, Firefox veya Chrome gibi Web tarayıcıları İnternet sayfalarını görüntülemenin yanı sıra çeşitli şekillerde diğer insanlarla etkileşime olanak tanır. JAWS , sanal imleci sayfa üstünde bir word belgesinde okuduğunuz gibi okumanızı sağlayan bir imleçtir.  Sanal İmleç, HTML tabanlı yardım sistemleri, PDF dosyaları ve HTML e postası gibi diğer uygulamalarda da kullanılabilir . Bu bölümde tartışılan özelliklerin çoğu, Sanal İmleç kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Hangi özelliklerin mevcut olduğuna dair özel bilgi için, kullandığınız uygulama için JAWS yardım konusuna bakın .

Web Sayfaları ile Okuma ve Taşınma

Web tarayıcısını başlattığınızda , ana sayfanız açılır. Belirttiğiniz bir ana sayfa yoksa , Sık Kullanılanlar veya Yer imleri menüsünden  web sayfasını seçebilir veya Adres Çubuğuna gitmek ve sayfanın adresini için ALT + D ve ENTER tuşlarına basabilirsiniz . Bir sayfa seçtikten sonra tarayıcı onu yükler ve JAWS çerçevelerin, bağlantıların, başlıkların ve formların varlığını duyurur ve ekrandaki metni konuşmaya başlar. Sayfa boyunca ilerlemek için standart JAWS okuma komutlarını kullanın .

Not :               Bir sayfa yüklenmeyi bitirmeden önce okumaya başlarsanız, sayfanın bir kısmı kullanılamayabilir.

JAWS başka bir belgeye veya sayfanın bir bölümüne bir bağlantı gördüğünde  “Bağlantı” der.  Bir bağlantıyı takip etmek için bağlantı yani link üstündeyken ENTER tuşuna basın . Önceki sayfaya GERİ dönmek için ALT + SOL OK tuşlarına  veya  BACKSPACE tuşuna basın. Bir sayfa ileri gitmek için ALT + SAĞ OK tuşlarına basın .

Hızlı ve Kolay Gezinme

JAWS, web sayfalarında gezinmek için kullanımı kolay ve hatırlama komutları sunar. Bir öğeye gitmek için klavyenizde tek bir harf e basabilirsiniz. Örneğin, tablo için T’ye , form kontrolü için F’ye , ziyaret edilen bağlantı için V’ye , başlık için H’ye vb. basabilirsiniz. Eğer bu hareketlerin başına ŞHİFT eklerseniz  önceki öğeye gidersiniz. Bu komutların tam listesi için JAWS yardım sistemine bakın .

Bilgi Listelerini Görüntüleme

JAWS, ihtiyaç duyduğunuz şeyi hızlı bir şekilde bulabilmeniz için çerçeveler, linkler, başlıklar veya form alanlarının listelerini bir araya getirebilir. Yani size bu türlerin listesini tek bir liste altında gösterebilir. Geçerli sayfadaki tüm karelerin bir listesini görüntülemek için   INSERT + F9 tuşlarına basın  Geçerli sayfadaki tüm bağlantıların bir listesini görüntülemek için INSERT + F7 tuşlarına basın . Geçerli sayfadaki tüm başlıkların bir listesini görüntülemek için INSERT + F6’ya basın . Geçerli sayfadaki tüm form alanlarının bir listesini görüntülemek için INSERT + F5 tuşlarına basın .  Bir öğeyi seçmek için OK tuşlarını ve taşımak için ENTER tuşuna basın .

Ayrıca, CTRL + INSERT tuşunu basılı tutarsanız ve birkaç Gezinti Hızlı Tuşlarından birine basarsanız, JAWS geçerli sayfadaki bu öğelerin listesini görüntüler. Ardından OK tuşlarını kullanarak bir öğe seçebilir ve ona geçmek için  ENTER tuşuna basabilirsiniz.  Örneğin, geçerli sayfada onay kutularının listesini görüntülemek için CTRL + INSERT + X tuşlarına basın .

Püf Noktası:               INSERT + F3’e basmak , web sayfaları için mevcut bilgi listelerinden herhangi birini görmenizi sağlar.

Formlar ile etkileşim

JAWS web üzerindeki formlarla kolayca çalışmanızı sağlar . Bir form kontrolüne geçtiğinizde, sadece düzenleme alanlarını yazabilir veya açılan kutulardaki öğeleri seçebilirsiniz. Bu Otomatik Form Modu olarak bilinir ve varsayılan olarak açıktır. Bir form üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak isterseniz, INSERT + V tuşlarına basarak Otomatik Form Modunu ve ardından Otomatik Form Modu seçeneğini Manuel veya Yarı Otomatik olarak ayarlayarak kapatabilirsiniz . Yarı Otomatik  Form Modu,  sadece bir düzenleme alanına veya SEKME veya ŞHİFT + SEKME tuşunu kullanarak açılan kutuya gittiğinizde etkinleşir .

Bir formu manuel olarak kontrol etmek ve sayfadaki sonraki form kontrolüne geçmek için F düğmesine basın  ve  Form Modu aktif hale getirmek için  ENTER tuşuna basın .  Form Modunda form denetimleri arasında geçiş için SEKME tuşuna tuşuna basın. Düzenleme alanlarını yazın, onay kutularını işaretleyin ve listelerden ve açılan kutulardan öğeler seçin. basın Form Modunu kapatmak için NUM PAD + (artı) düğmesine basın.

İsterseniz, ziyaret ettiğiniz sayfalara göre Otomatik form modunu  açık veya kapalı olarak ayarlayabilirsiniz . Hızlı Ayarlar’ı ( INSERT + V ) açarak , Web Ayarları grubunu kişiselleştirerek ve ardından Otomatik Form Modu seçeneğini yapılandırarak belirli web sayfaları için ayarları yapabilirsiniz.

Tuş vuruşları

Web Tarama Tuş Vuruşları

Not:               JAWS yardım sistemi , İnternet kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiler içerir . Tarayıcınızda, INSERT tuşunu basılı tutun ve hızlıca iki kez F1 tuşuna basın . JAWS yardımı açıldığında, yardım konusu penceresine gitmek için F6 tuşuna basın .

Genel

Açıklamatuş vuruşu
Sayfaya DönALT + SOL OK veya GERİ AL
Sayfaya GitALT + SAĞ OK
Adres Çubuğunu OkuINSERT + A
Sonraki BağlantıTAB
Ön BağlantıSHIFT + TAB
Linki açENTER
Çerçeveleri ListeleINSERT + F9
Liste BağlantılarıINSERT + F7
Liste BaşlıklarıINSERT + F6
Başlık Düzeyleri1 ile 6
Sanal HTML ÖzellikleriINSERT + F3
Sonraki ve Öncekini  BulF3 ve SHİFT + F3
Özel Etiket AtaCTRL + INSERT + TAB
ARIA Sürükle ve BırakWİNDOWS TUŞU + CTRL + EŞİTTİR
ARIA Canlı Bölge Metin FiltresiWİNDOWS TUŞU + CTRL + TİRE
Esnek Web Sihirbazı’nı açINSERT + ARALIK ardından X
Geçici Olarak Akıllı Gezinmeyi DeğiştirINSERT + X

Sekmeli Tarama Hızlı Tuşları

Açıklamatuş vuruşu
Yeni Sekme AçCTRL + T
Adres Çubuğundan Yeni Sekme AçınALT + ENTER (adres çubuğunda)
Sonraki Sekmeye GeçCTRL + TAB
Önceki Sekmeye GeçCTRL + SHIFT + TAB
Belirli Bir Sekme Numarasına GeçCTRL + n , burada n 1 ile 8 arasında bir rakamdır
Son Sekmeye GeçCTRL + 9
Geçerli Sekmeyi KapatCTRL + W veya CTRL + F4
Tüm Sekmeleri KapatALT + F4
Diğer Sekmeleri KapatCTRL + ALT + F4
Arka Plandaki Yeni Sekmede Bağlantıları AçCTRL + ENTER
Bağlantıları Ön Plandaki Yeni Sekmede AçCTRL + SHIFT + ENTER

Navigasyon Hızlı Tuşları

Püf Noktası:               Aşağıdaki Gezinti Çabuk Tuşlarından birine basmadan önce SHİFT tuşunu basılı tutarsanız , o öğenin önceki örneğine geçebilirsiniz , örneğin, bir sonraki radyo düğmesine geçmek için A düğmesine basın , önceki radyo düğmesine gitmek için SHİFT + A tuşlarına basın. . Buna ek olarak, CTRL + INSERT tuşlarını basılı tutarken yanlarındaki yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş olanlar için tuşlara basarsanız, JAWS sayfadaki bu öğelerin listesini görüntüler.

Açıklamatuş vuruşu
Sonraki Radyo DüğmesiA *
Sonraki düğmesiB *
Sonraki Birleşik KutuC *
Sonraki Farklı ElemanD
Sonraki Düzenleme KutusuE *
Sonraki Form KontrolüF
Sonraki GrafikG *
Sonraki Başlık‘H
Listedeki Sonraki Öğeben
Çizgiye AtlaJ *
Sonraki Yer İşaretiK *
Sonraki ListeL *
Sonraki ÇerçeveM
Geçmiş Bağlantıları AtlaN-
Sonraki Nesne EtiketiO
Sonraki ParagrafP *
Ana Bölgeye TaşıS
Nex t BölgesiR *
Sonraki Aynı ElemanS
Sonraki tabloT *
Sonraki girilmemiş linkU
Sonraki Ziyaret Edilen BağlantıV
Sonraki Onay KutusuX *
Sonraki BölümZ *
Sonraki AyırıcıTİRE
Sonraki Tıklanabilir Öğe/*
Sonraki Öğe Üzerinde FareNOKTALI VİRGÜL*
Sonraki ElemanSHIFT + DÖNEMİ
Önceki ÖğeSHIFT + VİRGÜL

Formlar

Açıklamatuş vuruşu
Form Moduna GirENTER
Form Modundan ÇıkNUM PAD PLUS
 Form  Alanları ListesiINSERT + F5
İlk Form AlanıINSERT + CTRL + ANA
Sonraki Form AlanıF
Önceki Form AlanıSHIFT + F
Son Form AlanıINSERT + CTRL + END
Sonraki Radyo DüğmesiA
Önceki Radyo DüğmesiSHIFT + A
Radyo Düğmelerini ListeleCTRL + INSERT + A
Sonraki Düğme (Buton)B
Önceki DüğmeSHIFT + B
Düğmeleri ListeleCTRL + INSERT + B
Sonraki  Açılır liste Kutusu (combo box)C
Önceki Açılır Liste Kutusu

 

SHIFT + C
Açılır Liste Kutularını ListeleCTRL + INSERT + C
Sonraki Düzenleme KutusuE
Önceki  Düzenleme KutusuSHIFT + E
Liste Kutularını DüzenleCTRL + INSERT + E
Sonraki Onay KutusuX
Önceki Onay KutusuSHIFT + X
Onay Kutularını ListeleCTRL + INSERT + X

Tablolar

Açıklamatuş vuruşu
Tablo gezinme için tuş vuruşlarını listelemeINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından SORU İşareti
Sonraki tabloT
Önceki tabloSHIFT + T
Tablo SeçF8
Sonraki SatırWİNDOWS TUŞU + ALT +AŞAĞI OK
Önceki SatırWİNDOWS TUŞU + ALT +YUKARı OK
Satırı OkuWİNDOWS TUŞU + VİRGÜLveya WİNDOWS TUŞU + NUM PAD 5
Sonraki sütunWİNDOWS TUŞU + ALT + SAĞ OK
Önceki SütunWİNDOWS TUŞU + ALT + SOL OK
Sütunu OkuWİNDOWS TUŞUI + DÖNEM
Satırda Sonraki HücreALT + CTRL + SAĞ OK
Satırda Önceki HücreALT + CTRL + SOL OK
Kolonun Altındaki HücreALT + CTRL + AŞAĞI OK
Kolonun Üstündeki HücreALT + CTRL + YUKARI OK
Tablo hücresine atlaCTRL + WİNDOWS TUŞU + J
Önceki Hücre’ye DönCTRL + WİNDOWS TUŞU +ÜST KRKT + J

yer işaretçisi

Açıklamatuş vuruşu
Geçici Yer İşaretleyicisini  (Word için Kalıcı İşaretçi) AyarlaCTRL + WİNDOWS Tuşu + K
Kalıcı Yer İşaretleyicisi  Ekle, Sil, Düzenle veya Yeniden AdlandırCTRL + SHIFT + K
Yer İşaretleyicisini Sonraki veya Önceki ne taşıK veya SHİFT + K
İşaretçi konumundaki Metni  1’den 4’e OkuSatır Tuşlar 7den 0’a
Yer İşaretleyicisini  1’e 4’e taşıSHIFT + 7den 0’a  satır tuşları
Word’de Yer İşaretleyicisine dönALT + WİNDOWS Tuşu + K
Yer İşaretleyiciden İmleç Pozisyonda Metin SeçINSERT + ARALIK ardından M

Çerçeveler

Açıklamatuş vuruşu
Sonraki ÇerçeveM
Önceki çerçeveSHIFT + M
Çerçeveleri ListeleINSERT + F9

Elementler

Açıklamatuş vuruşu
Sonraki Aynı ElemanS
Önceki ÖğeSHIFT + S
Sonraki Farklı ElemanD
Önceden Farklı ElemanSHIFT + D
Sonraki ElemanSHIFT + DÖNEMİ
Önceki ÖğeSHIFT + VİRGÜL
Tüm Eleman SeçF8
Tüm Elemanı GörüntüleSHIFT + INSERT + F1
Ayrıntılı Eleman Bilgilerini GörüntüleCTRL + SHIFT + INSERT + F1
Fareyi EtkinleştirINSERT CTRL + + ENTER

Masaüstü ve Dizüstü Tuşları

Okuma Metni İçin

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Karakter söyleNUM PAD 5CAPS LOCK KİLİT + VİRGÜL
Karakteri Fonetik Olarak SöyleNUM PAD 5 iki kez hızlıCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ VİRGÜL iki kez hızlı
Önceki karakteri söyleSOL OKCAPS LOCK KİLİT + M
Sonraki karakteri söyleSAĞ OKCAPS LOCK KİLİT + PERİYOD
Kelime söyleINSERT + NUM PAD 5CAPS LOCK KİLİT + K
Kelimeyi heceleINSERT + NUM PAD 5 iki kez hızlıCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ K iki kez hızlıca
Önceki kelimeyi söyleINSERT + SOL OKCAPS LOCK KİLİT + J
Sonraki kelimeyi söyleINSERT + SAĞ OKCAPS LOCK KİLİT + L
Satırı okuINSERT + YUKARI OKCAPS LOCK KİLİT + I
Satırı heceleINSERT + yukarı ok iki kez hızlıcaCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ I iki kere hızlıca
Önceki satırı okuYUKARI OKCAPS LOCK KİLİT + U
Sonraki satırı okuAŞAĞI OKCAPS LOCK LOCK KİLİT + O
Cümleyi okuALT + NUM PAD 5CAPS LOCK LOCK KİLİT + H
Önceki Cümleyi okuALT + YUKARI OKCAPS LOCK KİLİT + Y
Sonraki Cümleyi okuALT + AŞAĞI OKCAPS LOCK KİLİT + N
Paragraf OkuCTRL + NUM PAD 5CAPS LOCK KİLİT + CTRL + I
Önceki Paragrafı  okuCTRL + YUKARI OKCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + U
Sonraki Paragrafı okuCTRL + AŞAĞI OKCAPS LOCK KİLİT + CTRL + O
İmleç’e kadar okuINSERT + HOMECAPS LOCK KİLİT + SHİFT + J
İmleç’ten sonrasını okuINSERT + PAGE UPCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + L
Tümünü okuINSERT + AŞAĞI OKCAPS LOCK KİLİT + A
Tümünü okurken GERİ SarSOL OKSOL OK
Tümünü okurken Hızlı İleriSAĞ OKSAĞ OK
Renk söyleSayılar satırında INSERT + 5CAPS LOCK KİLİT + 5
Tümünü okurken  Ses Oranını ArtırSAYFA YUKARISAYFA YUKARI
Tümünü okurken  Ses Oranını AzaltSAYFA AŞAĞISAYFA AŞAĞI
Tümü okunmazken  Ses Hızını Geçici Olarak ArtırınALT + CTRL + PAGE UPALT + CTRL + PAGE UP
Tümü okunmazken Hızını Geçici Olarak DüşürALT + CTRL + PAGE DOWNALT + CTRL + PAGE DOWN
Tümü okunmazken Sürekli Olarak Ses Hızı YükseltinALT + PENCERELER K ey + CTRL + PAGE UPALT + PENCERELER K ey + CTRL + PAGE UP
Tümü okunmazken Ses Hızını Kalıcı Olarak DüşürünALT + PENCERELER K ey + CTRL + SAYFA AŞAĞIALT + WİNDOWSTuş + CTRL + SAYFA AŞAĞI
Atlayarak Okumaya BaşlaCTRL + INSERT + AŞAĞI OKCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + AŞAĞI OK
Atlayarak  Okuma Tercihlerini DeğiştirCTRL + SHİFT + INSERT + AŞAĞI OKCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + SHİFT + AŞAĞI OK
Konuşmayı Açma ve KapamaINSERT + ARALIK , ardından SCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK, ardından S

Bilgi

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Konuşmayı durdurCTRLCTRL
Yazı Tipini söyleINSERT + FCAPS LOCK KİLİT + F
Pencere Başlığını söyleINSERT + TCAPS LOCK KİLİT + T
Pencere İstemi ve Metni SöyleINSERT + SEKMECAPS LOCK KİLİT + SEKME
JAWS ile BulCTRL + INSERT + FCAPS LOCK KİLİT + CTRL + F
JAWS ile  Sonrakini BulINSERT + F3CAPS LOCK KİLİT + F3
JAWS ile Önceki bulINSERT + SHİFT + F3CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + F3
Penceredeki en üstü okuINSERT + ENDCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + Y
Penceredeki en altı okuINSERT + SAYFA AŞAĞICAPS LOCK KİLİT + SHİFT + N
Seçilen Metni OkuINSERT + SHİFT +AŞAĞI OKCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + A
Uygulama Sürümünü söyleCTRL + INSERT + VCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + V

İmleç ve Fare için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
PC İmleçNUM PAD PLUSCAPS LOCK KİLİT + SEMICOLON
JAWS İmleçNUM PAD MINUSCAPS LOCK KİLİT + P
Dokunmatik imleçSHİFT + NUM PAD PLUSCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + SEMICOLON
PC imlecini JAWS imlecine taşıINSERT + NUM PAD PLUSCAPS LOCK KİLİT + APOSTROPHE
JAWS İmlecini  PC İmlecine TaşıINSERT + NUM PAD MINUSCAPS LOCK KİLİT + SOL BRAKETİ
Sol fare tuşuNUM PAD SLASHCAPS LOCK KİLİT + 8
Sağ fare tuşuNUM PAD STARCAPS LOCK KİLİT + 9
Sürükle ve bırakCTRL + INSERT + NUM PAD SLASHCAPS LOCK KİLİT + CTRL + 8
JAWS imlecini sınırlaINSERT + RCAPS LOCK KİLİT + R

İletişim Kutuları İçin

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
İletişim Kutusudaki Varsayılan Düğmesini söyleINSERT + ECAPS LOCK KİLİT + E
Pencereyi en üstten en alta kadar okuINSERT + BCAPS LOCK KİLİT + B
Kelimeyi kaynak dosyasından okuINSERT + CCAPS LOCK KİLİT + C
Geçerli Kontrol Kısayol Tuşunu söyleSHİFT + NUM PAD 5CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + VİRGÜL
Açılır Liste Kutusunu Aç (combo box)ALT + AŞAĞI OKALT + AŞAĞI OK
Açılır Liste Kutusunu (combo box)KapatALT + YUKARI OKALT + YUKARI OK
Kurulum anında İlerleme Durumunu söyleINSERT + SEKMECAPS LOCK KİLİT + SEKME

Yardım için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
JAWS Komut AramaINSERT + ARALIK , ardından JCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından J
Kaynak Duyarlı YardımINSERT + F1CAPS LOCK KİLİT + F1
Klavye YardımıINSERT + 1CAPS LOCK KİLİT + 1
Uygulamalar için JAWS YardımıINSERT + F1 iki kez hızlıCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ F1 iki kez hızlı
Kısayol YardımıINSERT + HCAPS LOCK KİLİT + CTRL + SHİFT + H
Windows Tuşları YardımıINSERT + WCAPS LOCK KİLİT + W

Çeşitli

AçıklamaMasaüstü Tuş VuruşlarıLaptop Tuş vuruşları
JAWS PenceresiINSERT + JCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + ÜST KRKT + J
Ekranı YenileINSERT + ESCCAPS LOCK KİLİT + ESC
Hızlı AyarlarINSERT + VCAPS LOCK KİLİT + V
JAWS Yöneticisi’ni çalıştır.INSERT + F2CAPS LOCK KİLİT + F2
JAWS’ı kapatınINSERT + F4CAPS LOCK KİLİT + F4
Pencere Listesi İletişim KutusuINSERT + F1 0CAPS LOCK KİLİT + F10
Bir Sistem Tepsisinde Simge SeçmeINSERT + F1 1CAPS LOCK KİLİT + F11
Saati SöyleINSERT + F1 2CAPS LOCK KİLİT + F12
Grafik EtiketleyiciINSERT + GCAPS LOCK KİLİT + G
Otomatik Grafik EtiketleyiciCTRL + INSERT + GCAPS LOCK KİLİT + CTRL + G
Geçiş TuşlarıSayılar satırında INSERT + 3CAPS LOCK KİLİT + 3
Pencereyi SanallaştırALT + INSERT + WALT + CAPS LOCK KİLİT + W
Geçerli pencereyi sanallaştır.ALT + SHIFT + INSERT + WALT + CAPS LOCK KİLİT + SHİFT + W
Şema SeçALT + INSERT + SALT + CAPS LOCK KİLİT + S
Dil SeçinCTRL + WİNDOWS K ey + LCTRL + WİNDOWS Tuş + L
Ses Profili SeçCTRL + INSERT + SCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + S
Liste Görünümü’nün 1 ile 10 arasındaki sütunlarını okuCTRL + INSERT + n , burada n 1, 2, 3 ile 0 arasında bir değerdir.CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ CTRL + n , burada n 1, 2, 3, 0 ile bir değerdir.
Seçilen Metni FSClipboard’a KopyalaINSERT + WİNDOWS K ey + CCAPS LOCK KİLİT + PENCERE TUŞU + C
Konuşma Geçmişini GösterINSERT + ARALIK ardından HCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından H
Ses Örümceğini Değiştir (WİNDOWS 8.1 ve üstü)INSERT + ARALIK ardından DCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından D
Varsayılan Modu Değiştir (sorun giderme için kullanılır)INSERT + ARALIK ardından ZCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından z

Çerçeveler için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Çerçeveyi sol üste alCTRL + SHIFT + SOL BİLEKLİKCTRL + SHIFT + SOL BİLEKLİK
Çerçeveyi sağ alta alCTRL + SHİFT + SAĞ BRAKETİCTRL + SHİFT + SAĞ BRAKETİ
Çerçeveyi Pencereye AyarlaCTRL + SHIFT + SOL BRAKETİ iki kez hızlıCTRL + SHIFT + SOL BRAKETİ iki kez hızlı

JAWS Tandem için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
JAWS Tandem Oturumu Sona ErdiINSERT + ALT + TINSERT + ALT + T
Hedef ve Denetleyici Masaüstü arasında Geçiş (yalnızca Denetleyici Kullanıcı)INSERT + ALT + TABINSERT + ALT + TAB
Denetleyicide Video Açma veya Kapatma (Yalnızca Denetleyici Kullanıcı)INSERT + CTRL + SHİFT + VINSERT + CTRL + SHIFT + V

Araştırma için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Açık AraştırmaINSERT + ARALIK , ardından RCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından R
Birincil Arama Kaynağını Kullanarak Araştırmayı BaşlatınINSERT + WİNDOWS Tuş + RCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ WİNDOWS Tuş + R

Kullanışlı OCR için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Kameradan veya tarayıcıdan görüntü elde edinINSERT + ARALIK , ardından ve ardından ACAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından A
Seçili olan resim dosyasını tanımaINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından FCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından F
Mevcut PDF belgesini tanımaINSERT + ARALIK , ardından ve sonraCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve sonra
Mevcut uygulama penceresini tanımaINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından WCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından W
Tüm ekranı tanımaINSERT + ARALIK , ardından ve ardından SCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından S
Mevcut seçili kontrolü tanımaINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve sonra CCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve sonra C
Devam ederken tanıma işlemini iptal etINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından QCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından Q
OCR komutları için yardım mesajını duyurINSERT + ARALIK , ardından ve ?CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve SORU MARK

Fare için yankılar

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Fare Yankı DeğiştirmeINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve sonra OCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve sonra O
Karakteri okuINSERT + ARALIK , ardından ve ardından CCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından C
Kelimeyi OkuINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından WCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından W
Satırı okuINSERT + ARALIK , ardından ve ardından LCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ Ara Çubuğu , ardından ve ardından L
Paragrafı OkuINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından PCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından , sonra P
Fare yankı  komutları için yardım mesajını söylINSERT + Ara Çubuğu , ardından ve ardından SORU İŞARETİCAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK , ardından ve ardından SORU İŞARETİ

Dokunmatik İmleç için

AçıklamaMasaüstü Tuş vuruşuLaptop Tuş vuruşu
Dokunmatik İmleçSHİFT + NUM PAD PLUSCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + SEMICOLON
Sonraki ElemanSAĞ OK veya SEKMESAĞ OK veya SEKME
Önceki ÖğeSOL OK veya SHIFT + SEKMESOL OK veya SHIFT + SEKME
Türüne Göre Sonraki ElemanAŞAĞI OKAŞAĞI OK
Türüne Göre Önceki ÖğeYUKARI OKYUKARI OK
Eleman Gezinme Türleri Yoluyla DöngüPAGE UP veya PAGE DOWNPAGE UP veya PAGE DOWN
İlk elemanCTRL + HOMECTRL + HOME
Son öğeCTRL + ENDCTRL + END
Mevcut Öğeyi söyleINSERT + YUKARI OKCAPS LOCK KİLİT + I
Dokunmatik imleç ile tümünü okuINSERT + AŞAĞI OKCAPS LOCK KİLİT + AŞAĞI OK
Dokunmatik imleci öğeye yönlendirINSERT + NUM PAD PLUSCAPS LOCK KİLİT + APOSTROPHE
Dokunmatik imleci Jaws imlecine taşıINSERT + SHİFT + NUM PAD PLUSCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + APOSTROPHE
JAWS imlecini dokunmatik imlece taşıINSERT + SHİFT + NUM PAD MINUSCAPS LOCK KİLİT + SHİFT + SOL DİRSEK
Metin İncelemeNUM PAD SLASH veya INSERT + ENTERCAPS LOCK KİLİT + ENTER
Gelişmiş GezinmeNUM PAD STARCAPS LOCK KİLİT + A

WİNDOWS tuş vuruşları

Genel

Açıklamatuş vuruşu
Yardım almakF1
Başlat menüsünü açCTRL + ESC
WİNDOWS Gezgini’ni açWİNDOWS TUŞU + E
Çalıştır iletişim kutusunu açWİNDOWS TUŞU + R
Masaüstünden Dosya veya Klasör BulF3
Masaüstünü gösterWİNDOWS TUŞU + M
Açık uygulamalar arasında geçiş yapALT + TAB
Uygulamadan çıkALT + F4

WİNDOWS ve Menüler İçin

Açıklamatuş vuruşu
Uygulama kontrol menüsünü açAlt + Space
Uygulama menüsünü açALT
Bir menü öğesi seçENTER
Menü içinde dolaşmaALT, OK TUŞLARI
Menüden çıkışESC
Alt menüleri iptal etme veya çıkmaALT
Küçük pencerelerin menüsünü açALT + TİRE
Küçük pencereyi kapatCTRL + F4
İçerik Menüsünü AçUYGULAMALAR TUŞU veya SHİFT + F1 0

İletişim Kutuları İçin

Açıklamatuş vuruşu
İletişim Denetimleriyle Hareket EtmeTAB
İletişim Denetimleri ile Geriye GitmeSHIFT + TAB
Başka sayfaya geçCTRL + TAB
Sayfalar Arasında Ters YönCTRL + SHIFT + TAB
Liste görünümü seçeneğine basın veya seçimini kaldırın.Ara Çubuğu veya CTRL + Ara Çubuğu
Bir Onay Kutusunu Aç – KapaARALIK

Metin Okumaları için

Açıklamatuş vuruşu
Bir Karakteri Sola TaşıSOL OK
Bir Karakter Sağa TaşıSAĞ OK
Bir Kelimeyi Sola TaşıCTRL + SOL OK
Bir Kelimeyi Doğru TaşıCTRL + SAĞ OK
Hattın Başına TaşıEV
Satır Sonuna TaşıSON
Tek Paragraf TaşıCTRL + YUKARI OK
Bir Paragraf Aşağı TaşıCTRL + AŞAĞI OK
Bir Ekran Kadar KaydırSAYFA YUKARI
Bir Ekran Aşağı KaydırınSAYFA AŞAĞI
Başlangıçta TaşıCTRL + HOME
Sonuna TaşıCTRL + END

Metni Düzenlemek İçin

Açıklamatuş vuruşu
kopyaCTRL + C
KesCTRL + X
YapıştırCTRL + V
Pano İçeriğini Oku (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar Düzeni)WİNDOWS TUŞU + INSERT + X veya WİNDOWS TUŞU + CAPS LOCK KİLİT + X
Pano İçeriğini Sanallaştırma (Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar Düzeni)INSERT + ARALIK ardından Cveya CAPS LOCK LOCK KİLİDİ+ ARALIK ardından C
GERİ almaCTRL + Z
Mevcut karakteri silSİL
Önceki Karakteri SilGERİ
Soldaki Bir Karakter SeçSHİFT + SOL OK
Bir Karakter Sağ SeçSHİFT + SAĞ OK
Bir Kelime Sola SeçCTRL + SHİFT + SOL OK
Bir Kelimeyi Doğru SeçCTRL + SHİFT + SAĞ OK
Hattın Başına SeçinSHIFT + HOME
Satır Sonunu SeçinSHIFT + END
Satırların en başına gitCTRL + SHIFT + HOME
Satırların en sonuna gitCTRL + SHIFT + END
Hepsini seçCTRL + A

WİNDOWS Gezgini için

Açıklamatuş vuruşu
Dosyaları silSİL
Bir dosya veya klasörü yeniden adlandırF2
Seçilen Dosya veya Klasör için Açık ÖzelliklerALT + ENTER
Bir pencereyi yenileF5
Bölmeler arasında geçiş yapSEKME ve SHİFT + SEKME
Bir seviye yukarı çıkGERİ

Dokunmalara dokunun

Dokunmatik Gezinme, Metin Okuma ve Konuşma Ayarları için Hareketler

HareketGezinme’ye dokununMetin OkumaKonuşma Ayarları
Tek parmakla dokunmaÖğeyi geçerli konumdan konuşun (keşfetmek için parmağınızı ekran etrafında sürekli olarak hareket ettirin)Öğeyi geçerli konumdan konuşun (keşfetmek için parmağınızı ekran etrafında sürekli olarak hareket ettirin)
Bölünmüş vuruşStandart ve Dokunarak Yazma modlarında keşfetmek veya mevcut Dokunmatik Klavye düğmesini etkinleştirirken mevcut konumdaki karakteri konuşunStandart ve Dokunarak Yazma modlarında keşfetmek veya mevcut Dokunmatik Klavye düğmesini etkinleştirirken mevcut konumdaki karakteri konuşun
Split çift vuruşKeşfetme sırasında mevcut konumdaki sözcüğü söyleyin veya Dokunarak Yazma modunda seçilen Dokunmatik Klavye düğmesiyle ilgili alternatif tuşlar panelini açın ve kapatın.Keşfetme sırasında mevcut konumdaki sözcüğü söyleyin veya Dokunarak Yazma modunda seçilen Dokunmatik Klavye düğmesiyle ilgili alternatif tuşlar panelini açın ve kapatın.
Sağa veya sola hareket ettirSonraki veya önceki elemanSonraki veya önceki karakterKonuşma hızını artırma veya azaltma
Aşağı veya yukarı itinSonraki veya önceki eleman (önceden iki parmakla sağa veya sola göre ayarlanan türde) veya kaydırıcı kontrollerindeki değeri değiştirirSonraki veya önceki satır (ya da yukarı / aşağı okların satır ile hareket etmek için çalıştığı herhangi bir yer)Ana ses ayarlarını azaltın veya artırın
İki-f inci fiske sağa veya solaBölgeler, başlıklar, liste öğeleri vb. Gibi öğe gezinme türleri arasında döngü veya GERİ gitmeSonraki veya önceki kelime
Two-parmakfiske vurmakGeçerli öğeyi söyleÖnceki paragraf ( bir CTRL + YUKARı OK yapar )
Two-parmakfiske vuruşuHepsini söyleSonraki paragraf ( bir CTRL + AŞAĞI OK yapar )
Üçlü vuruşSeçilen veya Listedeki bir öğeyi silmek veya açık ve Standart Yazma modunda seçilen Dokunmatik Klavye düğmesinin ilişkin alternatif tuşların panelini kapatmakMetin seçimini değiştirDokunma imlecini açar / kapatır
İki parmaklı üçlü vuruşSeçilen metni söyleSeçilen metni söyle
Üç parmakla sağa veya solaBir TAB veya SHIFT + SEKME gerçekleştirirSon o anki satır r başlangıcı ( JAWS gerçekleştirir END / GİRİŞ )
3-parmakyukarı veya aşağı fiskeUygulama bölmeleri arasında F6 veya SHIFT + F6 tuşlarına basmaya benzer bir döngüMetin alanının başlangıcı veya sonu ( bir CTRL + HOME / END gerçekleştirir )
Dört parmağınızla yukarı veya aşağıİlk veya son öğeBir sayfa veya ekran yukarı veya aşağı doğru hareket ettirin ( SAYFA YUKARI / AŞAĞI gerçekleştirir )
Dört parmakla aşağı kaydırınTümünü Söyle (ekrandaki herhangi bir yere tek bir dokunuş okumayı durdurur)
Dört parmakla hızlıca aşağı kaydırWİNDOWS dokunmatik klavyeyi açar / kapatırWİNDOWS dokunmatik klavyeyi açar / kapatır
Dört parmak çift vuruşDokunma gezinme için hareketleri listelemeMetin okuma için jestleri listelemeKonuşma ayarları için hareketler listesi

Genel WİNDOWS ve JAWS Komutları için Hareketler

JestAksiyon
Çift vuruşStandart Yazma modunda geçerli öğeyi veya Dokunmatik Klavye düğmesini etkinleştirin (Hem dokunmatik gezinme hem de metin okuma için çalışır)
Sağdan sola iki yönlü mürekkepli kaydırmaKaçış ( hem dokunmatik navigasyon hem de metin okuma için ESC gerçekleştirir )
İki-parmağı yukarı-aşağı kaydırınUygulamayı kapat (Hem navigasyon hem de metin okuma için)
Üç parmakla hızlıca aşağı kaydırDüğmeleri ve liste öğeleri gibi standart imleç gezinmeyi desteklemeyen metin adlarına sahip öğeler için metin inceleme penceresini aç
İki-parmak vuruşSessiz konuşma
İki-f mürekkepli çift vuruşUYGULAMALAR tuşuna basmakla aynı
İki-parmak saat yönünde döndürSonraki hareket modunu ayarla
İki-parmak saat yönünün tersine döndürÖnceki hareket modunu ayarla
Üç-parmak çift vuruşKonuşmayı aç / kapat
Dört-parmak vuruşHareket bağlamı yardımını görüntüle
Dört-parmak üçlü vuruşKlavye yardımı gibi jest uygulama modu
Dört parmak döndürmeBir sonraki hareketi WİNDOWS’a aktarır.
Beş-parmak vuruşJAWS Yöneticisi iletişim kutusu (Bu komut kullanıldığında, hareket modu zaten dokunulmuyorsa, bu moda dokunmaya ayarlanır.)
Beş-parmak çift vuruşJAWS penceresi (Bu komut kullanıldığında, hareket modu zaten dokunulmamışsa, mod dokunmaya ayarlıdır.)
Beş-parmak üçlü vuruşJAWS’ı kapatın (Bu komut kullanıldığında, jest modu zaten dokunulmamışsa, mod dokunmaya ayarlıdır.)
Beş parmak döndürmeJAWS hareketlerini kapatıp aç