Google Plus Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son günlerde internet dünyası ikiye ayrıldı. Bir yanda, Google Plus‘ın ne olduğunu bilinen ve kullanan insanlar var öteki yanda ise bu ismi duymuş ama içeriğinden haberi olmayan başka kişiler bulunuyor.

Bu iki grubun hangisine ait olursanız olun Google Plus‘ın tam olarak sunduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Hazırladığımız rehberle Google Plus’ın özelliklerini ve kullanımını kısaca anlatacağız.

İşte Google Plus’un size sundukları.

Google Plus Nedir?

Facebook karşısında istediği başarıyı yakalamayan Google, geçtiğimiz yıl içerisinde Buzz adlı bir sosyal ağ geliştirerek sektörde yer almaya çalıştı. Ancak Buzz‘ın kullanışsızlığı projenin en fazla 6-7 ay dayanmasına neden oldu.

Google Plus ise Buzz’ın başarısızlığını zafere dönüştürmek için geliştirilen bir proje. Facebook’un biraz daha beyazlısı demeden önce Plus’un farklılıklarından bahsetmekte fayda var.

Plus, Google‘ın sunduğu tüm hizmetlerin birleşimiyle oluşan bir sosyal ağ. Yani e-postalarınıza bakıp, Gtalk’tan konuşup bir de üstüne Google Maps sayesinde bulunduğunuz konumu insanlara sunabiliyorsunuz.

Arama motorunun sunduğu içerikleri, resimleri ve siteleri beğenip bunu arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu sosyal ağın en büyük artısı ise 10 kişiye kadar çoklu sohbet özelliğinin olması. Yani şirketler artık tele konferanslarını Plus üzerinden yapabilecek.

Google Plus’a Nasıl Üye Olabilirsiniz?

Google Plus şu anda davetiye sistemiyle çalışıyor. Facebook‘un aksine sadece Gmail hesabınızla üye olabileceğiniz bu sistem için gerekli olan davetiyeleri forumumuzdan talep edebilirsiniz.

Eğer Gmail adresinize davetiye geldiyse karşınıza gelen linke tıklayın ve Plus üyeliğiniz başlasın. Bazen sistem aşırı yoğunluktan dolayı abonelerin üyeliğini kabul etmiyor.

Profil Ayarlarını Yapmak

Üyelik işlemleriniz bittiği zaman daha hiç kullanılmamış Google + profilinizle karşılaşacaksınız. İlk önce ekranın sol üst köşesinde bulunan fotoğraf kısmına tıklayın.

Buradan karşınıza gelen ekranda ise profili düzenle kısmını seçin. Karşınıza gelen ekranda yine sol üste bulunan fotoğraf değiştir sayfasından kendinize yeni bir fotoğraf yükleyebilirisiniz.

Ekranın ortasında bulunan kısımlarda ise bomboş profilinizi gerçek bir sosyal ağ sayfasına dönüştürecek bilgileri vermeniz gerekiyor.

Örneğin aynı Twitter‘da olduğu gibi bu kısımda kendinizle ilgili ufak bir yazı hazırlayabiliyorsunuz. Facebook’ta bulunmayan bu özellik Plus’ın ufak ama ilginç bir detayı olmuş.

Bağlantılar sekmesinde ise bol bol gezdiğiniz ya da sahibi olduğunuz sayfaları ekleyebiliyorsunuz. Aşağıda indikçe, meslek ve eğitim durumu gibi rutinler dışında ilginç bir alan dikkat çekiyor.

Buradan Google Maps üzerinden yaşadığınız yeri en detaylı şekilde işaretlemeniz mümkün. Tabii bu güvenlik konusunda sıkıntı da yaratabilir.

Arkadaş Eklemek

Bir sosyal ağ kesinlikle arkadaşlar olmadan çekilmez hal alacaktır. Bu yüzden ana sayfanın sağ tarafında bulunan öneriler kısmına tıklayın.

Burada daha önce e-posta yolluyla konuştuğunuz insanların listesine ulaşacaksınız. Bu liste Google Plus hesabı olanlar ya da olmayanlar diye ikiye ayrılmış. Eğer Plus hesapları yoksa onları bu sosyal ağa davet edebiliyorsunuz.

Seçtiğiniz kişileri aşağıda bulunan temel çevre (circle)’lardan birine koyabiliyorsunuz. Böylece sistem onları kümeleştirip size daha iyi hizmet veriyor.

Grupların daha gelişmiş hali olan bu kısmı kullanıp arkadaşlarınızı paylaştırabiliyorsunuz.

Sohbet Ayarları

G-Talk hesabınızı Google Plus üzerinden kullanmanız mümkün. Bunun için özel bir işlem yapmanıza gerek yok. Ancak arkadaşlarınızdan hangilerinin sizinle konuşabileceğinize siz karar veriyorsunuz.

Ekranın sol kısmında bulunan sohbet seçeneğine tıklayın. İlk sefer bu işlemi yapıyorsanız size hangi çevrelerin sizinle sohbet edebileceğini soran bir ekranla karşılaşacaksınız.

Paylaş Menüsü

Google Plus’ın en büyük özelliği kullanıcılara tek bir menü üzerinden istediği paylaşımı yapma şansı sunması. Yani tek tek farklı duvarlar ya da uygulamalar dolaşmak yerine tek bir yerden istediğiniz paylaşımı yapıyorsunuz.

Ekranın sağ üst kısmında bulunan paylaşım menüsünü kullanarak, fotoğraf, video, konum ya da kişisel ileti paylaşmak mümkün.

Mustafa AYDEMİR