JAWS 2019 Sürümünde Neler Yani?

Braille Teknik olarak, JAWS 2019 Türkçe sürümü sizlerle buluşturmaktan çok büyük mutluluk duymaktayız.

Türkçe Lokalizasyon Test grubundaki arkadaşlarımızla uzun süredir yaptığımız çalışmalar neticesinde, JAWS 2019 sürümüne Türkçe için bir çok iyileştirme, Türkçe için yeni özellikler ve yeni çeviriler kazandırmayı başardık.

Eklenen bazı yeni özellikler şunlardır:

Jaws İçin GETEM’den Kitap Arama ve Dinleme (Ayrıntı İçin Tıklayınız)

   Döviz Kur Bilgileri

Jaws araştır merkezine eklediğimiz Döviz Kur Bilgileri ile, diğer devletlerin para birimlerinin Türk Lirası karşılıklarını anlık olarak öğrenebilirsiniz. Jaws araştır merkezi listesinde ilgili seçeneği bulup Enter’a bastığınızda, her ülke/parabirimi bilgileri, başlıklar halinde listelenecektir. Standart okuma tuşlarını kullanarak, para birimlerinin alış ve satış değerlerini okuyabilirsiniz.

  Süperlig Puan Cetveli

Jaws araştır merkezine eklediğimiz Süperlig seçeneğinden, Futbol takımlarının anlık puan durum tablosuna erişebilirsiniz. Araştır merkezi listesinde bu seçeneği seçtiğinizde, tüm takımların puan durumu tablo olarak görüntülenecektir. Standart tablo dolaşım tuşları veya tablo dolaşım kipinde, bu sayfada dolaşabilir ve takımların ayrıntılı bilgilerini okuyabilirsiniz.

  Yerel Haber Kaynakları:

Ülkemizde yayın yapan Bazı ulusal gazeteleri, TV kanallarını ve bazı haber sitelerini okuyabileceğiniz kaynakları JAWS araştır merkezine ekledik. Araştır merkezi listesinde ilgili yayınlara bulabilir, Enter tuşuna basarak da seçtiğiniz yayının güncel içeriğine erişebilirsiniz.

  Türkçe MathMl Desteği:

JAWS 2019 Türkçe sürümünde, mevcut MathMl özelliği tam olarak Türkçe’ye lokalize edildi. Böylece, Jaws 2019 ile MathMl formatında hazırlanmış matematik içeriklerini artık Türkçe okuyabileceksiniz.

    Açıklama:

JAWS 2019 Türkçe sürüme eklediğimiz bu yerel özelliklerin dışında, Office uygulamaları, Windows’un Wordpad, Not Defteri, Hesap Makinesi, Media Player, Web Tarayıcıları vb. varsayılan uygulamaları, Skype, winamp, Google Chrome, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird gibi üçüncü taraf uygulamalar için mevcut Türkçe çevirilerde düzeltmeler yapılmış ya da çevrilmemiş dizeler için yeni çeviriler tamamlanmıştır. Ayrıca JAWS uygulaması arayüz çevirileri ve bildirim mesajları çevirilerinde test grubumuz tarafından tespit edilen düzeltmeler uygulanmış olup; çevirisi yapılmamış yeni çevirilerin eklenmesi sağlanmıştır. Freedom Scientific’in Türkiye’de tek yetkili Distrabitörü olarak, JAWS 2019’da yaptığımız Türkçe lokalizasyon çalışmalarımızı geliştiricilerimiz ile paylaşıyoruz. Böylece, önümüzdeki aylarda yayınlanacak JAWS sürümlerine Türkçe dilini doğrudan dahil ettirmiş olacağız. Bu çalışmalar tamamlandığında, Jaws sürümleri Freedom Scientific tarafından yayınlandığında, eş zamanlı olarak JAWS’u Türkçe olarak yükleyebilmek veya güncelleştirebilmek mümkün olacaktır. Tüm lokalizasyon çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen Jaws Türkçe Beta grubundaki arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

    Ön Yetkilendirme:

Ön yetkilendirme özelliği ile jaws 2019 artık daha hızlı başlatılıyor. Önceki sürümlerde JAWS, uygun yetki olup olmadığı saptanana kadar tam olarak başlatılmıyordu. Çünkü ağ lisansının saptanma süreci JAWS’un konuşmaya başlamasını geciktiriyordu. Bu süreyi doğrudan hızlandırmak mümkün olmamakla birlikte, yetkilendirme işlemi artık başlangıçta eş zamanlı olarak tamamlanacaktır. Bu geçici yetkilendirme, oturum açma ekranında olduğu gibi sınırlı işlevsellik sağlayan yeni bir “ön yetki” süresidir. Bu özellik sayesinde, başlangıçta yetkilendirme saptanırken JAWS konuşmalı ve braille ile birlikte kısa bir süre içinde başlamış olur. Yetkilendirmenin saptanması tamamlandığında, sahip olduğunuz JAWS lisansı özelliklerine dayalı çalışmaya devam eder.

    Office Yapılandırma Dosyalarının Ayrılması:

JAWS 2019’da Word, Outlook ve Excel için Microsoft Office desteği, kullanmakta olduğunuz Office sürümüne bağlı olarak farklı yapılandırma dosyası kümelerine ayrılmıştır. Bu, hala daha eski Office sürümlerini kullanan kullanıcılar için, JAWS işlevselliğini bozma riski olmadan önceki Office sürümleri için de ileriye dönük iyileştirmelerde bulunabilmemizı kolaylaştırır. Windows 10’da Office 2016 veya Office 365 sürümlerini kullanıyorsanız ve yapı numarası 10400 veya üzeri ise Word, Outlook ve Excel için yeni oluşturulan Office yapılandırmaları yüklenecektir. Daha önceki Office sürümlerini kullanıyorsanız JAWS; Word Classic, Outlook Classic veya Excel Classic yapılandırmalarını yükleyecektir.  Kullandığınız Office’in sürümünü ve yapı numarasını öğrenmek için, CTRL + INSERT + V tuşlarına basın. Bu kısayol, Office’in perakende veya abonelik sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınızı da gösterir. Hangi JAWS ayarlarının yüklendiğini öğrenmek için, INSERT + Q tuşlarına basın.

Not: Windows 7’de, JAWS, kullanılan Office sürümünden bağımsız olarak her zaman klasik yapılandırma dosyalarını kullanır.

    Office 365 İçin Geliştirilmiş Özellikler:

Office365 ile önceki sürüm office yapılandırma dosyaları birbirinden ayrıldığından, Microsoft tarafından sağlanan UIA işlevinden daha fazla yararlanabiliyoruz. Bunun sonucu olarak, Kullanıcılar Office 365 sürümünde; Word, Excel ve Outlook uygulamalarını kullanırken performans ve sonuç alma noktasında büyük bir iyileşme olduğunu farkedeceklerdir.

Farkedilecek başlıca performans iyileştirmeleri şunlardır:

Word’de dipnot, son not, açıklama, tablo vb. Gibi pek çok işaretleme içeren büyük belgelerde gezinme.

Excel’de veri ve formülleri düzenleme.

Outlook’ta büyük mesaj klasörlerinde gezinme.

Durum hücreli bir braille ekran kullanıyorsanız, metin ortalandığında veya sağa yaslandığında, ilk iki hücrede “cj” veya “rj” harfleri gösterilerek metnin ortalandığını veya sağa hizalandığı belirtilecektir.

    Word 365’te Yazım Hatalarının Bildirimi:

JAWS, 1998’de Microsoft Word’de Yazım hatası saptamasını başlatan ilk ekran okuyucuydu. Bu özellik, belgede dolaşılırken imlecin altında bir yazım hatası veya dil bilgisi hatası olup olmadığını saptıyordu. Ayrıca, mevcut satırdaki hata miktarını da bildiriyordu. Saptanan hatalar ayrıca Braille’de de 7. ve 8. noktalarla gösteriliyordu. Ancak, hataları sayma ve bunları braille olarak gösterme yeteneği belgede gezinme performansını olumsuz yönde etkilediğinden varsayılan olarak kapatıldı.

JAWS 2019’daki bu özelliğe yapılan iyileştirmeler sayesinde, önceki işlevselliklerin de ötesinde aşağıdaki özellikler dahil edilmiştir:

Metin yazarken yanlış  yazılmış bir sözcük saptanması halinde, boşluk tuşuna bastığınızda sesli bir uyarı duyarsınız.

Bir sözcüğü yanlış yazdıktan sonra boşluk tuşuna basıldığında duyulan sesli uyarı sesini  açıp / kapamak için, Word’den veya Outlook’tan seri Ayarlar’ı açmak için (INSERT + V) tuşlarına basın.  Seri ayarlarda düzenleme seçenekleri grubunda “Yanlış yazılan sözcükler için sesli yazım denetimi” onay kutusunu işaretleyin veya işaretini kaldırın. Bu seçenek, office 365’ın yapı 16.0.10400’den  daha yüksek sürümleri ile kullanılabilir.

    Word ve Outlook’ta Geliştirilmiş Otomatik Düzeltme Saptaması:

Office 365 sürümlerinde, yapı 16.0.10400 ve sonraki güncelleştirmelerden sonra UIA desteğindeki gelişmelerle, JAWS ile Word belgelerini düzenlerken veya Outlook’ta e-posta oluştururken otomatik düzeltme olduğunda hemen bildirilecektir. Varsayılan olarak, bir word belgesinnde veya e-posta gövdesinde yazarken boşluk tuşuna basıldığında bir sözcükte otomatik düzeltme olursa, JAWS bir pop sesi çalacaktır. Ayrıca, konuşmanın kesilmemesi için yazmayı bıraktığınızda, JAWS “Otomatik Düzeltme” bildirimini yapacaktır ve ardından düzeltilmiş sözcüğü okuyacaktır. Bir belgede dolaşırken, Word tarafından geçerli metinde bir otomatik düzeltme  yapılırsa da, jaws tarafından bildirilecektir. Yapılan Düzeltmeyi geri almak,  geçerli sözcük için otomatik düzeltmeyi önlemek ya da Otomatik Düzeltme seçeneklerini yapılandırabilmeinizi sağlayan seçenekler içerik menüsünü açmak için ALT + Shift + F10 tuşlarına basabilirsiniz. Örneğin, JAWS size az önce yazdığınız bir sözcüğün düzeltildiğini bildirdiğinde, siz sözcüğü ilk yazdığınız şekilde kullanmayı istiyorsanız, düzeltmeyi geri almak için, ALT + Shift + F10 tuşlarına bastıktan sonra içerik menüsünden  “Geri değiştir” seçeneğini seçebilirsiniz.

Not: Outlook’ta yeni bir ileti gövdesine yazarken, metinde Otomatik Düzeltme olduğunda jaws bildirir ancak, Otomatik Düzeltme seçeneklerini değiştirmek için içerik menüsüne yalnızca bir fare kullanılarak erişilebilir. Microsoft şu anda yalnızca ALT + Shift + F10 tuşlarının kullanımına yanlızca Word’de izin vermektedir.

Boşluk tuşuna bastığınızda metinde otomatik düzeltme olduğunda bilgilendirilmek istemiyorsanız, Word’de seri Ayarlar’ı açmak için (INSERT + V) tuşlarına basın ve “Otomatik Düzeltin Saptanması” seçeneğini kapatın. Bunun, yanlış yazılmış bir sözcüğü belirtmek için duyulan sesli uyarı sesini de kapatacağını unutmayın.

    Word 365’te Belgelerde Ortak Yazma Desteği:

Paylaşılan bir belge birden fazla kullanıcı tarafından açılırsa, JAWS artık aşağıdakileri destekler:

Bir bildirim mesajı ile belgenin kim tarafından açıldığını bildirilir.

Bir başka ortak yazar, JAWS kullanıcısı ile aynı satıra geldiğinde, aynı satırın kim tarafından düzenlendiği bildirilir. Geçerli satırı okumak için INSERT + Yukarı Yön tuşlarına basıldığında, o satırın kim tarafından okunduğu veya düzenlendiği de bildirilir.

Bir başka ortak yazar,  bulunduğunuz satırı düzenlemeye başladığında, metnin düzenleme için kilitlendiği bildirilir. INSERT + Yukarı Yön tuşlarına basarsanız “Düzenleme kilitli” ifadesini duyarsınız. Ayrıca yazmaya başladığınızda da satırın kilitlendiği konusunda uyarılırsınız.

    Google Dokümanlar’da Seri Dolaşım Tuşları Desteği:

Google Dokümanlar, kullanıcıların belgeler içerisinde daha verimli dolaşmalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli kısayol tuşları sunar. Ancak, bu tuşların kullanıcılar tarafından keşfedilmesi ve kullanılması meşakkatlidir. Örneğin, bir sonraki başlığa gitmek için ALT + CTRL + N ve ardından ALT + CTRL + H tuşlarına basılması gereklidir. Bazı kullanıcılar için bu şekilde birden fazla kısayol tuşuna defalarca basmak zor veya pratik değildir.

Jaws ile belge dolaşımını iyileştirmek için, artık seri dolaşım tuşları katmanını etkinleştirmek için INSERT + boşluk ve ardından Google Dokümanlar’da Q tuşuna basabilirsiniz. Bunun doğru çalışabilmesi için Braille desteğinin Google Dokümanlar’da da etkinleştirilmesi gerekir. Braille desteği etkin değilse, Erişilebilirlik menüsü için ALT + Shift + A tuşlarına bastıktan sonra, Ayarlar alt menüsünü açın ve Braille Desteğini Etkinleştir seçeneği üzerinde ENTER tuşuna basın. Seri dolaşım tuşları katmanı etkinken, aşağıdaki dolaşım tuşlarını kullanabilirsiniz:

Bir sonraki veya bir önceki başlığa gitme: H harfi veya Shift + H harfi

Bir sonraki veya bir önceki listeye gitme: L harfi veya Shift + L harfi

Bir sonraki veya bir önceki tabloya gitme: T harfi veya Shift + T harfi

Bir sonraki veya önceki yazım hatasına gitme: M harfi veya Shift + M harfi

Seri dolaşım tuşları katmanı yardımını görüntüleme: Shift + Nokta işareti

Bu katman etkinken, metinde dolaşmak için yön tuşlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, bir başlığa gitmek için INSERT + Boşluk tuşu, Q, H tuşlarına bastıktan sonra, birkaç satır okumak için AŞAĞI Yön tuşuna ve ardından INSERT + Boşluk, Q tuşuna tekrar basmadan bir sonraki başlığa gitmek için H tuşuna basabilirsiniz. Bu katman, Escape veya yukarıda belirtilen desteklenen dolaşım tuşları dışında bir tuşa basılana kadar etkin kalır.

    Vocalizer Expressive V2 Seslerini Ekle / Kaldır:

JAWS, ZoomText ve Fusion’ın son sürümlerinde bulunan bu yeni yardımcı uygulama ile, Freedom Scientific uygulamalarının hepsi tarafından kullanılan Vocalizer Expressive 2 seslerini sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Bu, web sayfamızdan Vocalizer Expressive 2 sesleri için yükleme paketlerini indirip kurma gereksinimini ortadan kaldırarak, tüm diller için Vocalizer Expressive seslerini yükleme sürecini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, bir uygulama için sesler yüklendiğinde, diğer uygulamalar için bunları tekrar yüklemenize gerek olmayacaktır.

Vocalizer Expressive 2 seslerini eklemek veya kaldırmak için JAWS ana penceresinden sırasıyla Seçenekler menüsünü, Sesler alt menüsünü ve Ses Ekle / Kaldır seçeneğini seçin.

Açılan  iletişim kutusu aşağıdaki denetimleri ve işlevleri  içerir:

Vocalizer Expressive 2 tarafından desteklenen dillerin listesi.

Seçilen dil için yüklenebilir Premium seslerin listesi.

Ses listesinden birden fazla ses seçebilme ve yükleyebilme özelliği.

Ses listesinde dolaşırken, bir sesin daha önceden yüklenip yüklenmediğinin belirtilmesi.

Ses listesinde bir sesi yüklemek için seçmeden önce, o anda üstünde bulunduğunuz sesin bir örneğini dinlemek için Alt + Ç tuşlarına basabilir ya da Örnek Çal düğmesini seçebilirsiniz.

Bir veya daha fazla yüklenmiş sesi kaldırma seçeneği.

Tüm sesleri kaldırma seçeneği.

Yalnızca, daha önce yüklenmiş kompakt (sıkıştırılmış) sesleri kaldırma seçeneği.

Not: Halen kullanılmakta olan bir sesi kaldırırsanız, JAWS veya bilgisayarı yeniden başlatana kadar JAWS bu sesi kullanarak konuşmaya devam edecektir. JAWS yeniden başlatıldığında, bir sonraki ses profili varsayılan olarak kullanılacak veya başka bir Vocalizer Expressive sesi yoksa, Eloquence varsayılan ses profili kullanılacaktır.

Premium bir ses yüklendiğinde, otomatik olarak her bir ses için, ses ayarları iletişim kutusundan özelleştirilebilir yeni profil oluşturulur. Bir Ses Profili Seç iletişim kutusunu açmak için CTRL + INSERT + S tuşlarına basarak, kullanmak istediğiniz sesin ilk harfine ve sonra da ENTER tuşuna basarak tüm yeni sesler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Daha önceden kompakt (sıkıştırılmış) ses paketlerinin kurulmuş olduğu saptanırsa, tüm kompakt sesleri tek seferde kaldırma seçeneği de bulunur. Bu, özellikle  Jaws, Fusion ve ZoomText 2018 uygulamaları ile birlikte otomatik olarak yüklenen onlarca ses paketlerini topluca kaldırmak için kullanılabilir. Tüm bu seslere ve dillere ihtiyacınız yoksa, bu tüm kompakt seslerin bir seferde kaldırılmasını sağlayacaktır.

    Karakter Karakter Dolaşımda Harflerin Fonetik Olarak Seslendirilmesi:

Karakter karakter dolaşılırken, bir harfin üzerinde kısa bir süre beklenirse, JAWS artık odaklanılmış harfin fonetik kodlamasını seslendirmektedir. Bu, ek bir tuşa basmaya gerek kalmadan,  harflerin fonetik kodlamasını hemen duymanızı sağlar.

Varsayılan olarak karakterlerin fonetik kodlaması, üzerinde bir buçuk saniye bekledikten sonra JAWS tarafından seslendirilmektedir. JAWS’ın fonetik kodlamayı seslendirmesinden önce beklenilecek süreyi değiştirmek veya bu özelliği tamamen kapatmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

Ayar Merkezi’ni açmak için INSERT + 6 tuşlarına basın.

Değişikliklerin yalnızca bir uygulamaya özel uygulanmasını istiyorsanız, ilgili uygulamanın adını Uygulama listesinden seçin. Eğer, varsayılan ayar dosyasını açarak değişiklikleri genele uygulamak istiyorsanız, CTRL + Shift + D tuşlarına basın.

Ayar merkezi arama kutusuna “Fonetik” yazıp Tab tuşuna basın.

“Karakterler üzerinde gezinirken beklediğinizde, harfler fonetik olarak kodlanır” seçeneğine gitmek için AŞAĞI Yön tuşuna basın, sonra  mevcut ayarı değiştirmek için Boşluk tuşuna basın.

Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek ve Ayar Merkezi’nden çıkmak için Tamam düğmesini seçin.

    Onay İstemeden Jaws’tan Çıkış:

INSERT + F4 tuşlarına basılması dahil olmak üzere, JAWS’dan çıkmak için yapılacak eylemlerden herhangi birini gerçekleştirdiğinizde, JAWS’den çıkmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir iletişim kutusu görüntülenir. Bu iletişim kutusunda çıkmak için ENTER, iptal etmek için ESC tuşuna basabilirsiniz. JAWS 2019’da, artık bu iletişim kutusunu devre dışı bırakarak JAWS’u doğrudan kapatabilmenizi sağlayan yeni bir özellik eklenmiştir. Çıkış istemini devre dışı bırakmak için, JAWS Seçenekler menüsünde bulunan Temel Ayarlar iletişim kutusunu açın ve “JAWS’tan Çıkarken Onay İste” onay kutusunun işaretini kaldırın.

    Windows 10 sürüm 1803 ve daha üstü için Ses Zayıflaması Desteği:

JAWS ses zayıflaması özelliği artık Windows 10 Spring 2018 Creators güncellemesinde (sürüm 1803) ve üzeri sürümlerde desteklenmektedir. Bu özellik ile Jaws konuşurken diğer uygulamaların sesi otomatik olarak kısılır. Örneğin, Jaws ile çalışırken aynı zamanda da arka planda bir müzik dinliyorsanız, müzik sesinin jaws konuşurken otomatik olarak kısılması için ses zayıflaması özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Böylece Jaws konuşurken diğer seslerin kısılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu özelliği etkinleştirmek için sırasıyla:

INSERT + 6 ile ayar merkezini açın.

Ayarların genele uygulanması için CTRL + SHIFT + D tuşlarına basın.

Arama kutusuna “ses zayıflaması” yazıp TAB tuşuna basın.

“Ses zayıflaması kullanarak Jaws konuşurken diğer sesleri kıs” onay kutusunu işaretleyin ve tamam düğmesini seçin.

Bu şekilde ses zayıflamasını etkinleştirmiş olursunuz. Ayrıca, INSERT + Boşluk tuşu ve D harfine basarak da ses zayıflamasını hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

    Tab Tuşu Artık Yinelenmeyecek:

Yazarken yineleme özelliğini açık olarak kullanan kullanıcılar, Tab tuşuna bastıklarında “Tab” seslendirmesini artık duymayacaklar. Bu, uygulamalar arasında geçiş yaparken sürekli olarak “ALT + TAB” seslendirmesini duymayacağınız ya da web sayfaları ve iletişim kutularındaki denetimler arasında dolaşırken her zaman “TAB” seslendirmesini duymayacağınız anlamına gelir. Tab tuşuna basıldığında “TAB” seslendirmesini duymak isteyen veya Escape, Boşluk, Enter gibi diğer tuşlar için yineleme ayarlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar; İnsert+6 ile ayar merkezini açıp, CTRL+Shift+D ile Varsayılan ayarları etkinleştirdikten sonra arama kutusuna “Tuş etiketlerini yönet” yazarak erişecekleri seçenekten gerekli değişiklikleri yapabilirler.

    Yazım Alanlarında Çok Satırlı Durumun Bildirimi:

JAWS 2019, artık imlecin çok satırlı bir yazım alanına odaklandığını bildirebilmektedir. Bu bildirimi etkinleştirmek için, Ayar Merkezi’ndeki Çeşitli grubunda bulunan yeni “Çok satırlı yazım alanlarını bildir” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

    1. Derece Kısaltmalı braille Girişi Desteği:

JAWS artık birden fazla braille çıktısı sunan diller için, 1. derece kısaltmalı braille girişini destekliyor. Örneğin, Braille \ Genel \ Çeviri grubunu ayar merkezinde açar ve çıkış seçeneğini “Türkçe 1. Derece Kısaltmalı” olarak ayarlarsanız, giriş için bilgisayar braille veya 1. derece türkçe kısaltmalı Braille seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

    Skype

Skype artık Windows 10’da üç seçenek sunuyor.

Şuan için JAWS ile en iyi çalışan Skype sürümü, 7 Classic’tir. Ancak, Skype Classic desteğinin 2018’in Kasım ayı itibariyle sona erdiğini, bu nedenle güncelleme yapmanız gerekeceğini hatırlatmak isteriz. Daha fazla bilgi için Skype web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanısıra,  JAWS tarafından desteklenmeye başlanan yeni Masaüstü sürüm 8’i de indirip yükleyebilirsiniz. Skype Sürüm 8 kullanımına ilişkin aşağıdaki ayrıntılara bakınız.

Ayrıca, Microsoft Mağazasından Evrensel Skype sürümünüde yükleyebilirsiniz. Ancak, şu an için bu erişilebilir değildir ve en iyi erişilebilirlik desteği için Skype 8’i yüklemenizi öneririz.

Skype 8’i tercih eden Windows 10 kullanıcılarının,  “Windows için Skype” olarak adlandırılan sürümü yüklediklerinden emin olmaları gerekir. Önermediğimiz Evrensel Skype Uygulamasının, “Windows 10 için Skype” olarak adlandırıldığını unutmayın.

Skype 8 kullanıcılarımız için, bazı seçenekler Skype’ta bulunmadığından, JAWS’a dolaşımı kolaylaştıracak bazı ek kısayol tuşları ekledik.

Bu Kısayol Tuşları Şunlardır:

Sohbet giriş alanına git: CTRL + INSERT + E

Sohbet geçmişi listesine git: CTRL + INSERT + Y

Konuşma listesine git: CTRL + INSERT + N

Aktif görüşmeden ayrılma: CTRL + INSERT + B

Skype kullanırken, JAWS kısayol tuşları listesi için INSERT + W; Skype kısayol tuşları listesi için INSERT + H  tuşlarına basabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft tarafından sunulan tüm Skype kısayol tuşları listesi için, Skype Kısayol Tuşları Web Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İpucu: Gelen bir aramayı cevaplamak üzere Skype’ı hızlı bir şekilde açmak için, Masaüstündeki Skype simgesine ALT + CTRL + S gibi bir kısayol tuşu atayabilirsiniz. Başka bir uygulamadayken gelen bir arama uyarısı alırsanız, Skype’ı açmak için atamış olduğunuz kısayol tuşlarına basıp, arayanın bilgilerini okumak için INSERT + YUKARI Yön veya INSERT + Tab tuşlarına basıp; ardından CTRL + Shift + P tuşlarına basarak çağrıyı yanıtlayabilir veya Tab tuşunu kullanarak Cevapla veya Reddet düğmelerini seçebilirsiniz.

    Freedom Scientific Ürünlerini Geliştirmemize Yardımcı Olun:

JAWS 2019’a; günlük işleriniz için uygulamayı kullanırken, oluşturulan anonim kullanım bilgilerini toplamamıza izin veren yeni bir özellik eklenmiştir. Bu veriler, sorunların daha kolay tespit edilip çözümlenmesinin yanı sıra, iyileştirmeler yapmaya devam etmemize yardımcı olmaktadır. Toplanan veriler; JAWS  ve işletim sistemi sürümünü, sistem dili ve bölgenizi, kullanılan sentezleyiciyi, braille ekranını ve kullanılan braille tablosu gibi çeşitli bilgileri içerir.

Anonim kullanım verilerini gönder seçeneğini seçerseniz, konuşulan veya braille ekranda gösterilen içerikler toplanmaz ve Freedom Scientific dışında hiçbir tarafla paylaşılmaz. Topladığımız veriler, yazılımımızın sahada nasıl kullanıldığını daha iyi anlamamıza yardımcı olur, böylece müşterilerimiz tarafından en çok kullanılan özellikleri daha hızlı geliştirebiliriz. Anonim kullanım verilerini gönder seçeneğini seçmezseniz, hiçbir kullanım verisi toplanmaz ve iletilmez.

Seçiminizi, aşağıdakileri yaparak istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz:

Ayar Merkezi’ni açmak için INSERT + 6 tuşlarına basın ve varsayılan ayarlar dosyasını etkinleştirmek için CTRL + Shift + D tuşlarına basın.

Ağaç görünümünde Çeşitli seçeneğine gidin ve grubu genişletmek için SAĞ Yön tuşuna basın.

“Anonim kullanım verilerini gönder” onay kutusunu işaretlemek veya işaretini kaldırmak için boşluk tuşuna basın.

Değişiklikleri kaydetmek ve Ayar Merkezi’ni kapatmak için Tamam düğmesini seçin.

Ayrıca, JAWS Yardım menüsünden de erişebileceğiniz, Başlangıç yardımcısı ile de, Anonim kullanım verilerini gönder seçeneği onay kututunu işaretleyebilir veya işaretini kaldırabilirsiniz.