Benim İçin Braille Yazı Ne Demektir? - Buse KARA

Bir yazar için makale, bir şair için şiir, bir ressam için resim ne demekse; benim için de Braille yazısı o demektir.
Luuis Braille’in 1834 yılında buluşunu noktalandırdığı Braille Alfabesinin, yıllar sonra bir kızın hayatında önemli bir yer tutabileceğini nereden bilebilir ki. Evet, Braille yazısı benim için hayatımda en önemli şeylerden biridir. Çünkü bir kişinin duygularını rahatça ifade edebilmesi için yazıya ihtiyacı vardır. Görmeyen birinin, gören bir insanın yazısını yazamayacağından dolayı, Braille Alfabesi görmeyen insanlar için bir dönüm noktası olmuştur. En azından benim için öyledir.
Yazı yazmamın hayatıma ne gibi yararlar sağladığını soracak olursanız, kendimi rahatça ifade edebilme, duygularımı açıkça anlatabilme ve kendimi düzeyli bir şekilde geliştirmemde önemli bir payı vardır. Benim de bunu Braille Yazısı ile yapabileceğimden dolayı, “bu yazının hayatımdaki önemini anlayabiliyor musunuz?” diye sadece soruyorum. “Evet” dediğinizi duyar gibiyim.ama siz, beni anlayamazsınız. Çünkü siz görme engelli değilsiniz. Bir şey anlayabilmeniz için onu hissetmeniz gerekir. Hissedebilmeniz için de onu yaşamanız gerekir. O yüzdendir ki, siz beni anlayamazsınız; Anlamaya çalışırsınız.
İşte bakın, Braille Yazısının benim için önemini anlamanız gerekir. Eğer anlamadıysanız, size şöyle anlatayım: eğer benim duygularımı anlatabilecek bir yazım olmasaydı, bu yazıyı yazabilen olmazdım.

Buse KARA