Görme Engelli Bireylere Özel Sesli ve Titreşimli Navigasyon [SXSW 2019]

 

Moment Design tarafından geliştirilen Thea, görme engelli birey için detaylı yön bilgisi sunmasının yanı sıra ona rehberlik ederek günlük yaşamdaki pek çok zorluğu aşmasını sağlıyor.

Teknoloji, askeri ya da ticari kaygılara hizmet etmenin ötesine geçip insan yaşamına dokunduğunda çok daha anlamlı. Görme engelliler için otomobil camındaki manzarayı hissettiren Feel the View, Akıllı Baston WeWALK, Braille akıllı saat DOT gibi yenilikler bu alanda geç de olsa güzel şeylerin yapıldığını gösterdi hepimize. Şimdi ise görme engelliler için yapay zekalı navigasyon asistanı konsepti Thea var karşımızda.

Adım adım yönlendirme ve rehberlik

Thea, 5G kablosuz teknolojisiyle sürekli konumlandırma yeteneklerini kullanarak kullanıcıyı yönlendiriyor ve ihtiyaçlarına göre en etkili şekilde dolaşabilmesini sağlıyor. Thea bir sistem olarak, haptik özellikli giyilebilir pedlerden ve sesle aktive olan bir kullanıcı arayüzünden oluşuyor. Bu sistem sayesinde kullanıcının sesli sorularını algılayarak müdahaleci olmayan sesli ve dokunsal geri bildirim sağlıyor. Böylece görme engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelmesine yardımcı oluyor ve sokakta daha güvenli bir şekilde dolaşmasını sağlıyor. Thea sadece yön bilgisi vermekle kalmıyor; kullanıcıya metro kartını hazırlamasını haber veriyor, metroya giriş kapısının hizasını söylüyor, ihtiyaçlarına göre en yakındaki dükkanın kaç adım mesafede olduğunu söylüyor. Üstelik yaya navigasyonu olarak o kadar isabetli ki, kullanıcı bir parkın ortasında piknik yapan arkadaşlarını eliyle koymuşçasına bulabiliyor.

Örnek Görüntü 1

Thea, gürültülü ortamlarda sesten dokunsal geri bildirime geçiş yapıyor

Görme engelli bireyler, işitme duyularına dayanarak hareket ettiğinden gürültülü alanlarda, Thea, sesten dokunsal geri bildirime geçiyor. Yön bilgisini, kullanıcının giydiği haptik pedler aracılığıyla titreşimlerle ona iletiyor. Kullanıcı pedleri omuzlarına veya tercihinine göre vücudundaki herhangi başka bir bölgeye yerleştirebiliyor.

Örnek Görüntü 2

Thea, New York’lu tasarımcılardan ve uzmanlardan oluşan Moment Design ekibi tarafından geliştirilmiş. 60’ın üzerinde görme engelli bireyle çalışan ve araştırma yapan ekip; öncelikle ön planlama, yol detayları ve yaya navigasyonuyla ilgili yaşanan sorunları tespit etmiş. Bu yaygın sorunları tespit etmek, Thea’yı geliştirmelerinde oldukça yardımcı olmuş. Geçtiğimiz yıl Verizon tarafından satın alınan Moment, bu yıl Thea ile SXSW’te Student Innovation kategorisinde Interactive Innovation Awards finalistleri arasında yer alıyor.

Görsel: Moment Design