Halil KÖSELER Kimdir?

1949 yılında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğdu. İlkokulu, Gaziantep, Ortaokulu Ankara körler okulunda okudu.  Ankara’da Kurtuluş lisesini bitirdikten sonra, 1973 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünden mezun oldu. Bir yıl Gaziantep körler okulunda, 24 yıl Ankara’da Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulunda öğretmenlik yaptı. Görme Özürlülerin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak amacıyla, körlerle ilgili dernek, federasyon, konfederasyon düzeyindeki örgütlerde aktif yöneticilik yaparak önemli hizmetlerde bulundu.
Avrupa Körler Birliği Ve Dünya Körler Birliği örgibi uluslararası örgütlerde Türkiye delegesi olarak ülkemizi temsil etti. Avrupa Körler Birliğinde  Eğitim ve kültür komisyonu üyesi olarak görev yaptı.  1997 yılında Altı Nokta Körler derneğine ait breyl ve sesli kütüphanenin kuruluşunu gerçekleştirdi. 
Türkiye Körler Federasyonu Uluslararası ilişkiler sekreteri olarak 1998 yılında yurtdışından 13 yabancı konuşmacının katılmış olduğu Uluslararası özürlüler eğitim sempozyumunu organize etti. Görme özürlüler için çıkarılan sesli ve yazılı dergilerde yayınlanmış çok sayıda özgün makaleleri, raporları ve çeviri yazıları vardır.Görme özürlülerin kullandığı Breyl yazı sistemini bulan Louise Braille’in hayatını ingilizceden Türkçeye çevirmiş ve bu kitap Türkiye Körler Vakfı tarafından bastırılıp yayınlanmıştır. 
2009-2014 yılları arasında Çankaya belediye meclisi üyeliği yaptı.
Evlidir ve iki çocuk babasıdır.