Jaws İçin GETEM'den Kitap Arama ve Dinleme (Ayrıntı İçin Tıklayınız)

GETEM Anahtar Sözcük Arama

Artık, jaws araştır içerisine eklediğimiz “GETEM Anahtar Sözcük

Araması” seçeneği ile; GETEM kütüphanesinde hızlıca arama yapabilir,

ve listelenen içerikleri doğrudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

JAWS ile GETEM kütüphanesinde arama yapmak için, insert+boşluk

ve R tuşlarına basın.

Araştır iletişim kutusunda, bir kez tab yaparak liste kutusuna gelin

ve G harfine basarak “GETEM Anahtar Sözcük Araması” seçeneğini seçip

bir kez Shift+Tab tuşlarına basın.

Sözcük ya da sözcük öbeği yazım alanına, GETEM kütüphanesinde aramak

istediğiniz anahtar sözcüğü yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.

Bilgisayarınızın İnternet bağlantısı var ise, bir kaç saniye sonra

GETEM kataloğunda, aramış olduğunuz anahtar sözcük ile alakalı eser sonuç listesi görüntülenecektir.

Not: JAWS ile GETEM’de arama yapabilmeniz ve eserleri indirebilmeniz için, ilk kullanımdan önce giriş yapmanız istenecektir. Bir kez giriş yapmanız durumunda, kullanıcı bilgileriniz çerez olarak İnternet Explorer web tarayıcısı verisi olarak kaydedilir. 30 gün sonuna kadar veya siz İnternet Explorer web tarayıcısı verilerini silinceye kadar, GETEM’de arama yaptığınızda otomatik olarak giriş yapılacak ve sizden kullanıcı adı / şifre girmeniz istenmeyecektir.

GETEM Arama Sonuçları Sayfası:

Bir web tarayıcısını andıran bu pencerede, standart web dolaşım tuşlarını kullanarak dolaşabilir, Pencereyi kapatmak için Escape tuşuna basabilirsiniz. Sonuç görüntüleme sayfası üç adet başlık ve üç adet listeden oluşmaktadır. İlk liste eser listesi, ikinci liste sayfa numaraları listesi ve üçüncü liste işlem menüsü listesidir. Listelere doğrudan gitmek için L harfine, liste öğeleri arasında dolaşmak için ı harfine basabilirsiniz. Başlıklara gitmek için ise h harfine basabilirsiniz. Bu öğelerden bir öncekine gitmek için, ilgili harflere Shift tuşu ile birlikte basabilirsiniz.   Eser listesinde tıklanabilir bağlantı öğesi üzerindeyken, bir kez aşağı yön tuşuna basılarak eser konusuna ulaşabilirsiniz.    Öğe üzerinde, “,” virgül işareti ile ayrılmış biçimde sırasıyla eser adı, eser yazarı, eser formatı, eser dili, eser türü, ayrım sayısı ve seslendiren bilgileri gösterilir.   Bir sayfada eser listesinde toplam 10 adet öğe görüntülenir. Sayfalar listesinde, link halindeki sayfa numaraları üzerinde enter tuşuna basarak, arama sonuçları için diğer öğeleri görüntüleyebilirsiniz. Hangi sayfa numarasına gidilmişse, ilgili sayfa numarası üzerinde “etkin” ifadesi gösterilecektir.

Eser İçerik Sayfası:

Sonuç görüntüleme ekranında, bir eserin bağlantısı üzerine enter tuşuna basıldığında, eser içerik görüntüleme sayfası açılacaktır. Bu sayfa üç adet başlık ve iki ated listeden oluşmaktadır.   Sayfanın en üstünde, alt+T tuşlarına basılarak da etkinleştirilebilen, Tümünü indir düğmesi bulunmaktadır. İçeriği görüntülenmiş eserin tüm ayrımlarını “.zip” olarak indirmek için bu düğme üzerinde enter tuşuna basın. Bu bağlantının altında, eser ayrımları başlığı bulunmaktadır. Bu başlık altında da bulunan eser ayrımları listesinde, ilgili eserin indirilebilir dosya bağlantıları bulunur. Bir eser ayrımını indirmek için, dosya bağlantısı üzerinde enter tuşuna basın. Sayfada bulunan ikinci başlık ise, görüntülenmiş eser adını gösterir. Bu başlık altında, GETEM web sitesinde eserler için gösterilen tüm bilgiler görüntülenir. Ayrıca bu bilgilerin altında, görüntülenmiş eseri, varsayılan web tarayıcınızda  getem web sitesinde görüntüleyebilmenizi sağlayan “Eseri GETEM Web Sitesinde Görüntüle” bağlantısı bulunur. Bir önceki arama sonuçları sayfasına geri dönmek için, BackSpace tuşuna basabilirsiniz.

İşlem Menüsü:

Tüm sayfalarda, bir kaç işlem seçeniği bulunan işlem menüsü gösterilir. Bu menü, her zaman sayfanın en altında bulunur.  İşlem menüsünde; yeni arama düğmesi, hesap bilgileri bağlantısı ve oturumu kapatma bağlantısı bulunur. Dilediğiniz zaman B harfi ile de odaklanabileceğiniz yeni arama düğmesini kullanarak, Getem kataloğunda yeni anahtar sözcük araması yapabilirsiniz. Hesap bilgileri bağlantısı ile, GETEM’de oturum açmış mevcut kullanıcı bilgilerini görüntüleyebilir, oturumu kapat bağlantısı ile de bu hesaptan çıkış yapabilirsiniz.

Herhangi bir zamanda Escape tuşuna basarak, GETEM Kütüphanesi arama sonuçları sayfasını kapatabilirsiniz.