Braille ve Sesli Kaynaklar Günümüz Yaşamına Ne Gibi Katkılar Sağladı? - Yau Wai Lok Billy (Hong Kong)

Küçük bir erkek çocuk (bu noktalar ne işe yarıyor?) diye merakla sordu. Ben de (bunlara braille yazı denir.) dedim. (benim okumam için)

Başka bir küçük kız çocuğu yanıma geldi ve MP3 çalarımı göstererek, (Bu ne işe yarıyor?) dedi. Ben de (bu bir Mp3 çalar. Bununla kitap dinliyorum.) diye yanıtladım onu.

(Ne! Bununla kitap mı dinliyorsun?) diye bağırdı merak dolu bir sesle.

Çocukluğumdan beri kabartma yazının kullanımı ya da mp3 çaların ne işe yaradığıyla ilgili böyle sorulara hiç kafa yormamıştım. Kabartma yazı v sesli kaynaklar benim hep iletişim ve bilgiye kolayca ulaşabilme aracım olmuştur. Hayatıma renk katma konusunda bana çok yardımcı ve eğitimimin son yılında beni dereceye taşıyan çok önemli bir araç oldular.

Braille ve sesli kitaplar yalnızca kitaplıklarımı doldurmakla kalmayıp, bilgisayarımın hafızasında ve boş zamanlarımda önemli yer tutuyor. Trafiğe yakalandığım ve otobüsteki yolcuların yanımda boş boş konuştukları bir günde çok sakin ve sessizdim. Ben deli dolu maceraların ve gerçek dostluk tecrübelerinin tadını çıkarırken, hemen hemen durmak üzere olan araçtaki herkes sabırsızdı. (Dostluk Maceraları) başlıklı kitap elektronik bir kütüphaneden Braille not takerıma çoktan yüklenmişti bile. Okuduğum bölümü bitirmek istediğim için otobüste beklemek umurumda bile olmuyordu. Kütüphanedeki ödevlerimin içinden çıkamıyor olmak trafikte beklemekten çok daha sinir bozucuydu bana göre, hemen kulaklığımı takıp bir pasaj ya da İki tavuk çorbası adlı programı dinliyordum. Yazarların anlaşılır sözcükleri ve sunucuların yumuşak sesleri beni sakinleştiriyor ve bana enerji veriyor. Kabartma yazı ve sesli kaynaklar tıpkı sevgili arkadaşlarıma bağlı olduğum gibi beni kitaplara bağlıyor; sıkıntılarımdan kurtulmama ve kalbimdeki dalgalı denizlerin durulmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca, beni insanlara ve içinde olduğum dünyaya bağlıyor. Bir çocuk bir pop şarkıcısının aşk ilişkisiyle ilgili bir haberden söz ediyordu. Sohbete katılıyordum ve birden çok arkadaş ediniyordum. Bunu yapıyordum çünkü yoldayken dedikodu magazininden bir haber duydum.

Kabartma yazı arkadaşlarımla doğrudan iletişim kurmamı sağlıyor. Başarısız tedavi yüzünden kendimi kötü hissettiğimde ve depresyona girdiğimde bunu öğretecek bir yer bulmayı denemek için hala zamanım vardı. Arkadaşlarım kötü durumumu öğrendiler ve teselli mesajlarıyla ve bunların binlercesini msn’ye bırakarak bana destek oldular. Bu coşku karşısında duygulandım ve parmaklarımla kabartma ekranı okurken arkadaşlarımın dikkatini her bir noktanın üzerinde yoğunlaştırdım. Böylece bu kabartma yazı ve sesli kaynaklar sayesinde sosyal dünyanın bir parçası olabildim.

 AMGCD toplama favorim kitaplıktaki pek çoğu, kabartma etiketler tıpkı messengerler gibi hareket ediyordu. Sadık messengerım gibi kabartma yazıyla istediğim herhangi bir şarkıyı hiç kimseyi rahatsız etmeden seçip dinleyebiliyorum.

Bir kız arkadaşım yemek pişirmeyi çok seviyordu ama kendisine yardımcı olma konusunda kabartma yazıya hiç güvenmiyordu. Sonuç olarak, sevilen lezzetli kekleri tatlı yerine tuzlu oluyordu! Arkadaşlarımdan edindiğim bir tecrübeyle her bir kavanozun üzerine kabartma işaretler koymaya karar verdim.

Kabartma yazının görme engelli bireyin üzerinden mesaj geçirebileceği yalnızca kısa mesafede hareket eden bir yazı olduğu doğru; ancak, bize göre Yunanistan’a zafer mesajını ulaştıran haberden daha büyük. Braille yazıyı messengerım gibi kullanarak, cd’leri dinleyebiliyor, yemeğimi pişirebiliyor ve kendime güvenerek, bağımsız bir şekilde diğer tüm görevlerimi yerine getirebiliyorum.

Braille noktalar küçük şekillerde ve cihazın sesi yumuşak ve dokunaklı ama ikisi de çok güçlü. Hayatınızı daha zenginleştirip iyileştirmek için onlardan iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Dünyayla iletişimimin kopmaması ve bir şeyleri başarmam konusunda bana yardımcı olmaları için onları seçmiş olmaktan çok mutluyum. Ya siz? Neden siz de toplumda söz sahibi olmak ve günlük hayatınıza renk katmak için braille ve sesli araçlar kullanmayasınız? Tereddüt bile etmeden hemen şimdi harekete geçmelisiniz.

Yau Wai Lok Billy (Hong Kong)